Zayıflama Sırları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Zayıflama
  4. »
  5. 7 Adımda Diyet Yapmadan Zayıflamak

7 Adımda Diyet Yapmadan Zayıflamak

admin admin -
8 0
zayıflama

Zayıflamanın en etkili yollarından biri her zaman diyet yapmak olmuştur. Özellikle dönemsel diyetler kısa sürede kilo vermeyi sağlayabilir. Ancak diyet yaparken beslenme düzenimizden çıkardığımız gıdalardan alacağımız vitamin, mineral ve yağlara da aslında ihtiyacımız var.

Bu nedenle diyet yapmadan kilo vermenin 7 püf noktasını sizlerle paylaşıyoruz.

Porsiyonları Küçültün

Kilo konusunda kendinizi mutlu hissetmiyorsanız muhtemelen tabağınızı bitirmeden kalkmama gibi bir alışkanlığınız var. İşte bu nedenle yemek porsiyonlarınızı küçültmek, fazladan yiyeceğiniz şeyleri yememenizi sağlar.

Ortalama olarak her öğünde ihtiyacımızın %20 fazlasını yiyoruz. Tabaklarınızı %20 küçültürseniz tabağa alacağınız yemek miktarı da azalacaktır. Örneğin yemek tabağı yerine küçük pasta tabağı kullanmak işe yarayabilir.

Su İçin

Su içmenin sağlıklı yaşam üzerinde etkileri tartışılmaz. Metabolizma hızı da içtiğimiz su ile doğrudan ilişkili bir kavram. Bu nedenle günlük su ihtiyacınızı asla eksik bırakmamalısınız.

Peki günde ne kadar su içmeliyiz ? Bir çok kaynak günde en az 3 litre su içilmesi gerektiğini yazıyor ancak herkesin günlük aktivitesi ve vücut ölçüleri farklı olduğundan bu miktar günlük 2-4 litre arasında değişebilir.

İdeal su miktarını vucüdumuz aslında bize söylüyor. Susama hissi, ağız-dudak kuruluğu ve idrarda koyu sarı renk, su içmemiz gerektiğini söyler. Bu belirtileri gördüğünüzde hemen 1 bardak su içmelisiniz.

Düzenli Uyku

Kötü ve düzensiz uyku beynin yemek ile ilgili bölümünü tetikleyerek yeme dürtüsü ve sağlıksız yiyeceklere duyulan istekleri arttırır, böylece insanlar kötü bir geceden sonra daha çok yemek ve geceleri daha kötü yemek seçimleri yapma eğilimindedir.

Dahası, uyku yoksunluğu vücudun tokluk sinyali olan leptin hormonu üretimini yavaşlatabilir. Bunun sonucunda tok olsanız bile beyniniz bu sinyali alamaz ve yemek isteği devam eder.

Grup Aktiviteleri

Kilo vermek veya sağlıklı beslenmek amacıyla bir grup oluşturun veya böyle bir topluluğa katılın. Bu sayede zayıflama konusunda cesaretiniz artabilir ve motivasyon sağlayabilirsiniz. Diyet yapanlarla diğer kişilerle bir grup oluşturan insanların başarılı olma ihtimalinin %20 arttığını gösteriyor.

Diğer Elinizi Kullanın

Sağ elini kullanıyorsanız, sol elinizi yemek yemek için kullanın (veya tersi). Araştırmalar, baskın olmayan ellerini kullanan insanların daha az yemek yediklerini gösteriyor.

Ayrıca muhtemelen daha yavaş yiyeceksiniz ve bilim adamları, yavaş yemek yemenin, midenizin beyninize dolgunluk hissi iletmesine zaman tanıyacağına ve sonuçta daha az yemenize yardımcı olabileceğini söylüyorlar.

Yavaş Yiyin

TV izlemek gibi dikkat dağıtıcı şeyler olmadan her bir lokmaya odaklanın ve tadını çıkarın. Bir araştırmaya göre, insanlar günlük tüketimlerini daha yavaş yiyerek ve beynine ne tokluk hissi duyması için zaman vererek 300 kalori daha az tüketebiliyorlar.

Hareket Edin

Kalori miktarını azaltmak, kilo vermenize yardımcı olabilir, ancak metabolizmanızı yavaşlatabilir. Sağlıklı bir kiloya ulaşmak veya korumak için fiziksel aktiviteyi besleyici bir diyetle birleştirmek daha iyidir.

Yürüyüş ve su sporları harika ve düşük riskli etkili egzersizlerdir. Doktorunuzla konuşarak bu egzersizlerden bir veya birkaçını yapabilirsiniz.

Bu içerik tıp veya sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Bu sitedeki hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır. Detaylı bilgi için Tıbbi İçerik Feragatnamesi sayfasını okuyabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir