Zayıflama Sırları

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlıklı Yaşam
 4. »
 5. Ağız Kokusu Nedenleri Nelerdir?

Ağız Kokusu Nedenleri Nelerdir?

admin admin -
6 0

Ağız kokusu, çeşitli nedenlerle ağızda kötü kokular oluşması durumudur. Ağız kokusunun birçok nedeni olduğundan çok geniş kitleden herkesi etkileyen bir rahatsızlıktır.

Ağız kokusu, tıbbi olarak Halitozis olarak nitelendirilir ve hastalık nedenlerini ortadan kaldırarak tedavi edilmesi mümkündür.

Ağız kokusu, genellikle ağız içi nedenlerden kaynaklanır. Ağız içerisinde bulunan bakteriler ağızda kalan besin artıklarını parçalayarak sülfür içerikli bileşikler ortaya çıkarırlar. Ağız kokusu da tam olarak bu kimyasal bileşiklerin yaydığı kokudur.⁣

Ayrıca yediğimiz gıdalar, ağız içindeki bazı hastalıklar, ağız ile ilgili olmayan hastalıklar ve diyet gibi nedenlerle de ağız kokusu meydana gelebilir.

Ağız Kokusunun Nedenleri

 • Yetersiz Ağız Bakımı
 • Diş Eti Hastalıkları
 • Soğan, Sarımsak vb Besinler
 • Sistemik Hastalar
 • Ağız Kuruluğu
 • Reflü
 • Kahve, Sigara, Alkol vb.
 • Diyet

Ağız kokusu sıklıkla sabahları daha rahatsız edici seviyelerde görülür. Bunun nedeni ise gece boyunca ağızdaki tükürük miktarının azalması ve bakterilerin sayısının artmasıdır.

Alkol ve kahve tüketimi de tükürük miktarını azaltarak ağız kokusuna neden olmaktadır. Ağız kuruluğunun ağız kokusuna yol açması da bu nedenledir.⁣

Ağız ve diş sağlığına yeteri özeni göstermeyen kişilerde bakterilerin parçalayabilecek çok miktarda artık olduğundan ağız kokusu ortaya çıkar. Ayrıca diş çürüğü, diş eti iltihabı gibi sorunları olan ya da sigara kullanan kişilerde ağız kokusu görülebilir.

Ağız kokusunun en önemli nedenlerinden biri de reflüdür. Reflü zaman zaman hissettirmeden de gece uyurken meydana gelebilir ve ağız hijyenini bozabilir. Bu da ağız kokusuna sebep olur.⁣

Diyet Ağız Kokusuna Neden Olur Mu?

Diyet, başlıca bir ağız kokusu nedeni olarak kabul edilmez. Ancak vücudun hızlı yağ yaktığı ketojenik diyet gibi diyet türlerinde ketosis durumuna geçildiğinde ağız kokusu meydana gelir.

Bu durum vücudun karbonhidrat alımını tamamen kestiği durumlarda meydana gelir ve ağızda Aseton kokusu görülür. Bu koku başarılı bir diyet programında olduğunuzu gösterse bile kötü koku nedeniyle rahatsız edici olabilir.

Ancak ketosis nedeniyle meydana gelen ağız kokusu kalıcı değildir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir