Zayıflama Sırları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlıklı Atıştırmalıklar
  4. »
  5. Chia Tohumu Faydaları

Chia Tohumu Faydaları

admin admin -
2 0

Chia kelimesi maya dilinde enerji anlamına gelir. İnanışa göre chia bitkisinin tohumu eski Aztek ve Maya toplumlarının önemli bir besin ve enerji kaynağıymış.

Chia Tohumu Besin Değerleri

100 gram chia tohumu;

•42.1 g karbonhidrat,
•30.7 g yağ
•16.5 g protein içermekte
•ortalama 486 kkal enerji

içermektedir.

Chia tohumu, gluten içermediğinden dolayı çölyak hastaları için bir alternatif olabilir. Omega-3 yağ asitleri açıcından iyi bir kaynaktır.

Chia Tohumu Sağlığa Faydaları

Karbonhidrat içeriğinin düşük, posa içeriğinin ise yüksek olması da düşük bir glisemik indeksi doğuruyor. Bu da, kan şekeri kontrolüne yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Kalsiyum açısından zengindir ve her 28 gramında günlük ihtiyacınız olanın %18’ini karşılar.

Kardiovasküler hastalıklara olumlu etkisinin olabileceği yönde çalışmalar bulunmaktadır. İnflamatuar sistem ve sinir sistemi rahatsızlıklarına ve diyabete olumlu etki etmektedir.

Kilo vermeye katkısı sıvı besinler ile temas ettiğinde oluşan jel yapının tok kalmaya yardımcı olmasından kaynaklanmaktadır.

Chia tohumunun günlük tüketiminin 48 gramı geçmemesi gerektiği önerilmiştir. Çalışmalar hipotansiyonu olan ya da kan basıncını düşürücü ilaç kullanan bireylerin chia tohumunu tüketimlerinde dikkatli olmaları gerektiğini belirtmektedir.

Ayrıca bazı kişilerde de alerjik reaksiyonlara, gastrointestinal problemlere neden olabilmektedir.

Chia tohumunda da porsiyona dikkat edip günlük 2 yemek kaşığını geçmeyerek tüketilirse beslenmenizde çeşitlilik oluşturarak kilo verme sürecini keyifli hale getirirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir