Zayıflama Sırları

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Diyet Listesi
 4. »
 5. Detoks Diyeti Nedir?

Detoks Diyeti Nedir?

admin admin -
37 0
detoks diyeti

Detoks diyetleri internette ve dergilerde yaygın olarak tanıtılmaktadır. Kilo kaybı, iyileştirilmiş sağlık ve diğer faydalar için üç günlük, yedi günlük ve daha uzun detoksifikasyon planları teşvik edilir. Çoğu plan, kalori alımınızı önemli ölçüde kısıtladığınızı ve birçoğu yalnızca meyve suları veya smoothieler tüketmenizi önerir.

Bu programların arkasındaki bilim eksiktir. Aslında birçok beslenme uzmanına göre bu programlardan bazıları geri tepebilir ve kilo almaya veya yetersiz beslenmeye neden olabilir.

Detoks diyetine daha akıllıca bir yaklaşım için, sağlıksız beslenme düzenlerine yol açabilecek en son modaları unutun ve sizi sağlıklı beslenme temellerine geri dönmeye ve sağlığınız üzerinde uzun süreli bir etki bırakmaya teşvik eden daha mantıklı bir plan izleyin.

Uzmanlar Ne Diyor?

Vücuttaki toksinleri atmak için bir detoks diyeti lanse edilir. Uzmanlar, yeterli uyku ve hareketin yanı sıra gıdaya dengeli bir yaklaşımla vücudumuza bakmanın doğal detoksifikasyon sistemlerimizi desteklediği konusunda hemfikirdirler. Çoğu zaman, detoks diyetleri, yiyecek korkusunu artırabilen kısıtlayıcı moda diyetlerdir.

—Willow Jarosh, MS, RD

Arka fon

Vücudun detokslanması fikri binlerce yıl öncesine dayanıyor. Aslında, birkaç kaynak detoksifikasyon sürecinin eski Mısır ve İncil zamanlarına kadar izlenebileceğini söylüyor. Yerli Amerikalılar toksinleri uzaklaştırmak için ritüel temizlik ve saflaştırma kullandılar. 20. yüzyılın başlarında, kan alma, lavman ve oruç, meşru tıp topluluğu tarafından kullanılan detoks yöntemleriydi.

Kısacası, sağlığı ve zindeliği artırmak için vücut toksinlerinden kurtulma fikri çekici olan ve olmaya devam eden bir kavramdır. Ne yazık ki, kavram güçlü bilimsel kanıtlarla desteklenmiyor, en azından genel bir sağlık veya zindelik kavramı olarak değildir.

Klinik ortamlarda, “detoks” terimi, bedeni alkol, uyuşturucu veya zehirlerden arındıran tıbbi bir süreci ifade etmek için kullanılır. Detoks tedavileri, lisanslı bir uzman gözetiminde bir hastane veya klinik ortamında sağlanır ve ilaçların ve diğer tedavilerin kullanımını içerebilir.

Ancak detoks diyetleri farklı bir kavramdır. Bu programların çoğu, normal faaliyetler sürecinde maruz kaldığımız toksinlerin vücuttan atıldığını iddia ediyor. Bazı araştırmalar, günlük olarak yiyecek, su ve hava yoluyla aldığımız kimyasalların çoğunun vücudumuzdaki yağ hücrelerinde birikebileceğini öne sürüyor.

Toksinler Nelerdir?

“Toksin” kelimesi genellikle aşağıdakileri içeren kimyasal maddeler veya kirleticiler için kullanılır:

 • Tarım ilacı
 • Gıdalarda antibiyotikler veya hormonlar
 • Gıda ambalajından kimyasallar
 • Ev temizleyicileri
 • Deterjanlar
 • Besin katkı maddesi
 • Ağır metaller
 • Hava kirliliği
 • İlaçlar
 • Sigara içmek

Bazı detoks programlarını tanıtan ve satan kişiler, bu israfın vücuttan atılmasıyla enerji artışı, daha temiz cilt, kilo kaybı ve diğer avantajlar dahil olmak üzere sağlık yararlarından yararlanabileceğinizi iddia ediyor. Sorun şu ki, bu iddiaları destekleyen yüksek kaliteli, bağımsız, klinik çalışmalar değil.

Eleştirel bir incelemenin yazarları, vücudun kalıcı organik kirleticiler (KOK) adı verilen yaygın toksinlere tepkisini araştırdılar. Yazarlar, KOK’ların vücuda herhangi bir zarar verdiği veya bunların ortadan kaldırılması gerektiği fikrini destekleyecek yeterli bilimsel kanıt olmadığı sonucuna varmıştır.

Aslında, vücudunuz zararlı toksinlerden kurtulmak için zaten sistemlere sahiptir. Toksinleri cildimiz yoluyla, soluduğumuz havada ve yediğimiz yiyeceklerle emeriz. Ancak vücudumuzun organları  öncelikle karaciğer, böbrekler, kolon ve akciğerler, bu kirletici maddeleri doğal yollarla dışarı atacak sistemlere sahiptir.

Kısacası, vücudunuz her zaman bir detoksifikasyon halindedir. Bu organların her birinin farklı bir rolü vardır.

 • Karaciğer, kanı filtreleyerek ve normal vücut fonksiyonlarının (sindirim gibi) bir sonucu olarak ortaya çıkan zararlı maddeleri veya ilaçlar, alkol veya kimyasallar gibi harici toksinleri ortadan kaldırarak önemli bir rol oynar.
 • Böbrekler ayrıca kanın süzülmesine ve idrar formundaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 • Besinler ince bağırsakta gıdalardan çıkarıldıktan sonra, kolon (veya kalın bağırsak) toksinler dahil olmak üzere geri kalan atıkları süzerek atılır.
 • Akciğerlerdeki kirpikler, soluduğunuz havada vücuda giren toksinleri hapseder. Bu kirleticiler daha sonra öksürme veya diğer doğal vücut süreçleri yoluyla dışarı atılır.

Dolayısıyla, vücudumuzun kirletici maddelere maruz kaldığı doğru olsa da, vücudumuzun bunları yok etmek için yardıma ihtiyacı olduğuna dair çok az kanıt vardır. Aslında, sağlıklı hücreleri ve organları desteklemek için besleyici bir diyet yemek, detoksifikasyonu artırmanın en akıllı yolu olabilir.

Ancak tüm detoks diyetleri kirleticiler hakkında iddialarda bulunmaz. Bazı detoks planları, daha sağlıklı yiyecekler istemeniz veya zindeliğinizi artırmak için daha az besleyici yiyecekler tüketmeniz için basitçe damak tadınızı “yeniden eğitmek” için tasarlanmıştır. Bunun gibi daha az kısıtlayıcı detoks diyet planları, sağlıklı beslenme için daha uzun vadeli bir plana sıçrama tahtası olarak kullanılırsa fayda sağlayabilir.

Nasıl çalışır

Pek çok farklı detoks diyeti türü vardır. Bazıları kısa vadelidir, sadece birkaç gün sürerken diğerleri birkaç hafta sürer. Her bir detoks programındaki yiyecekler veya içecekler de önemli ölçüde değişebilir.

Ne yazık ki, amaç bedeni detoksifiye etmek olduğunda, sağlık camiasında hangi yiyeceklerin en etkili olduğu konusunda net bir fikir birliği yoktur.

Journal of Nutrition and Metabolism’de yayınlanan 2015 çalışmasının yazarları, sarımsak, greyfurt, biberiye ve detoksifikasyon için daha etkili olabilecek farklı çay türleri dahil olmak üzere belirli yiyecekleri belirleyebildiler. Ancak bu araştırmacılar, tüketicilerin eğitimli bir klinisyenden bir yemek planı almaları gerektiğini de öne sürdüler ve “hangi gıdaların detoksifikasyon yollarını nasıl ve hangi modüle ettiğini bilmekle ilgili birçok çözülmemiş sorun var.”

Belirli bir detoks yemek listesi ile ilgili net kurallar olmamasına rağmen, en popüler programlar arasında birkaç eğilim vardır. Neredeyse tüm detoks diyetleri, öğle yemeği eti, rafine ekmek veya makarna gibi işlenmiş yiyecekleri ve ilave şeker veya fazla sodyum içeren yiyecekleri ortadan kaldırır. Birçok detoks programı, yiyecek alımınızı meyveler, sebzeler ve yağsız etlerle sınırlar. En kısıtlayıcı planlar yalnızca meyve suyunu içerir ve katı yiyecekler içermez.

En sağlıklı detoks programları, ABD Tarım Bakanlığı (USDA) ve Sağlık ve İnsan Hizmetleri (HHS) tarafından geliştirilen, sebzeler, meyveler, tahıllar, yağsız veya az yağlı süt ürünleri, proteinli yiyecekler ve sağlıklı yağlar. Bu besin gruplarını içeren detoks programları yaygın değildir.

Lehte ve aleyhte olanlar

Birçok tüketici detoks diyeti programlarına devam etmeyi tercih ediyor çünkü hızlı kilo vermeyi sağlıyorlar. Kısa süreli bir programda yağ kaybetme ihtimaliniz olmasa da, özellikle düşük karbonhidratlı bir detoks sırasında bir miktar kilo vermeniz muhtemeldir. Giysileriniz daha iyi oturabilir ve daha hafif hissedebilirsiniz.

Bu planların bir başka yararı da kısa ömürlü olmalarıdır. Üç günlük bir program, bazıları için çok daha lezzetli ve daha sağlıklı alışkanlıklar için bir atlama taşı sağlayabilir.

Kalıcı bir diyet revizyonu düşüncesi bunaltıcı görünüyorsa, kısa bir detoks, sağlıklı yaşamı artırmak için besin alımınızı iyileştirme fırsatı sağlayabilir. Nasıl hissettirdiğini seviyorsanız, kalıcı değişiklikler yapmak için motive olabilirsiniz.

Bununla birlikte sorun, sağlıklı beslenme için uzun vadeli bir programa geçme planı olmadan, bir detoks diyetinde kazandığınız faydaların, tipik yeme düzeninize döndüğünüzde büyük olasılıkla ortadan kalkmasıdır.

Aslında, Güncel Gastroenteroloji Raporlarında yayınlanan bir çalışmanın yazarları, detoks diyetleri de dahil olmak üzere farklı diyetleri karşılaştırdı. “Meyve suyu sıkma ve detoksifikasyon diyetlerinin işe yarama eğiliminde oldukları, çünkü kısa süreler için son derece düşük kalori alımına yol açtıkları, ancak normal bir diyete devam edildiğinde kilo alımına neden oldukları” sonucuna vardılar.

Ve seçtiğiniz detoks diyetinin kalorisi çok düşükse, detoks tamamlandıktan sonra sağlıksız kanamalardan kilo bile alabilirsiniz. Araştırmalar, bir diyet çok kısıtlayıcı olduğunda, aşırı yeme ve kilo alma riskinin daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Ortak mitler

Medyada tanıtılan detoks diyetleri hakkında önemli yanlış bilgiler var. Bir planı düşünmeden önce gerçekleri öğrenin.

Efsane: Detoks Diyeti Enerji Seviyemi Arttırmaya Yardımcı Olacak

Bazı detoks diyetleri kalori tüketiminizi son derece düşük seviyelere düşürür. Örneğin meyve suyu detoksları günde sadece 600 kalori sağlayabilir. Yeterli enerji alımı olmadan, kendinizi enerjisiz değil, yorgun hissedebilirsiniz.

Bununla birlikte, detoks diyetiniz yeterli beslenme (çeşitli yiyecek gruplarından yeterli kalori) sağlıyor ancak kafein, alkol ve şekerli yiyecekleri ortadan kaldırıyorsa, birkaç gün sonra enerji artışı hissedebilirsiniz.

Efsane: Detoks Sırasında Özel Takviyeler Almam Gerekiyor

Çok çeşitli takviyeleri içeren detoks planları (bazen yüzlerce dolar veya daha fazla) satan şirketler var. Bunlar, lif takviyeleri, yeşil çay tabletleri, uyarıcılar veya enerjiyi artırdığına veya kilo kaybını hızlandırdığına inanılan diğer hapları içerebilir.

Ancak, takviyelerin sağladığı (varsa) beslenme avantajını elde etmek için takviyeler için ödeme yapmanıza gerek yoktur. Kepekli tahıllar, meyve ve sebzeler lif sağlar. Sağlıklı bir metabolizma için enerjinizi korumanıza yardımcı olarak doğru sayıda kalori tüketirken susuz kalmak.

Efsane: Müshil Çayları ve Diğer Kolon Temizleme Ürünleri Detoksifikasyonu Artırabilir

Müshil bir ürün tüketmenin vücudu detoksifiye edeceğine dair hiçbir kanıt yoktur. Aslında, Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne (NIH) göre, müshil içeren detoks programları, dehidrasyona ve elektrolit dengesizliklerine yol açacak kadar şiddetli ishale neden olabilir.

Nasıl Karşılaştırılır

Genel bir kural olarak, detoks diyetleri, diğer diyet programlarına veya sağlık uzmanları tarafından sağlanan beslenme önerilerine kıyasla iyi bir şekilde birikmez.

USDA Yönergeleri

Çoğu detoks diyeti, makro besinler (yağ, karbonhidrat, protein) veya mikro besinler (vitaminler ve mineraller) için önerilen yönergeleri karşılamanıza izin vermez. Kalori ihtiyaçlarınızı karşılasanız bile, birçok plan karbonhidrat alımını kısıtlar ve süt ürünlerini, çoğu proteini ve sağlıklı yağları ortadan kaldırabilir.

Vücut Sıfırlama ve Diğer Ticari Diyetler

Vücut Sıfırlama Diyeti, Atkins, South Beach Diyeti ve detoks diyetine benzer kısıtlayıcı bir aşamayla başlayan diğerleri gibi bazı popüler diyet planları vardır. Örneğin, Vücut Sıfırlama Diyetinde sadece beş gün boyunca smoothie tüketirsiniz. Atkins planında, programı hemen hemen tüm karbonhidratları ortadan kaldıran indüksiyonla başlatırsınız.

Bununla birlikte, bu diyetlerin her birinde, tüm besin gruplarından yiyecekleri içeren daha sağlıklı ve uzun vadeli bir plana kademeli olarak geçiş için bir plan vardır.

Meyve Suyu Temizliği

Popüler bir detoks diyeti türü, meyve suyu temizliğidir. Birkaç şirket, birkaç gün veya birkaç hafta süren meyve suyu abonelikleri satıyor. Vücudunuzu detoksifiye etmeye yardımcı olduklarını iddia ediyorlar. Bazıları kilo vermenin reklamını yapar. Ayrıca, birkaç gün boyunca sadece limonata karışımı içmenizi öneren ana temizliğe (limonata diyeti olarak da adlandırılır) adanmış popüler internet siteleri de vardır.

Bu programlarda, muhtemelen günde 1.000 kaloriden az ve çok sınırlı besin tüketeceksiniz. Sonuç olarak, bunlar en az sağlıklı detoksifikasyon biçimleridir.

Sağlıklı Detoks Alternatifi

Vücudunuz ağır veya halsiz hissediyorsa, neden sağlığınızı artırmak için kısa vadeli bir detoks planı denemiyorsunuz? Daha az sağlıklı yiyecekleri ortadan kaldırmak için yedi gün ayırın ve bunun yerine doyurucu , besin açısından zengin bütün yiyecekleri yemeye odaklanın. Normal yeme düzeninizden bu kısa arada, yeni meyve veya sebzeler, tam tahıllar ve bitki bazlı yağları denemenize yardımcı olabilir.

Yedi günlük detoks diyetiniz boyunca işlenmiş gıdalardan, tam yağlı süt ürünlerinden, rafine tahıllardan ve ilave şeker içeren yiyeceklerden uzak durmayı hedefleyin. Kafein ayrıca et ve çeşniler kategorilerindeki bazı belirli yiyeceklerin yanı sıra sınır dışıdır.

Ayrıca temizlik sırasında alkollü içeceklerden (şarap, bira ve alkollü içecekler gibi) kaçınmak isteyeceksiniz. Alkol vücutta esas olarak karaciğer tarafından metabolize edilir. Kısaca, daha fazla parçalanmadan ve vücuttan atılmadan önce karaciğer hücrelerine ve vücut dokularına zarar verme potansiyeline sahip bir kimyasal olan asetaldehide parçalanır. Karaciğerinizdeki yükü hafifletmenin yanı sıra, bir hafta boyunca alkolden (ve kafeinden) kaçınmak, geliştirdiğiniz alışkanlıkları değiştirmenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yiyecekler

Haftalık detoks diyetinize neleri dahil etmeniz gerektiğine dair kesin ve hızlı kurallar yoktur. Bununla birlikte, amacınız tam tahıllar, kabuklu yemişler ve tohumlar gibi yüksek lifli yiyeceklerin yanı sıra antioksidan dolu temizleyici sebze ve meyvelere odaklanmak olmalıdır. Diyetinizi bu yiyecekler etrafında oluştururken, ölçülü bir şekilde yediğinizden emin olun.

Ayrıca detoks diyetinizi bitki bazlı protein ve miso gibi probiyotik yönünden zengin fermente gıdalarla tamamlayabilirsiniz. İşte haftalık yemek planlamanıza yardımcı olacak bazı ek fikirler:

 • Yerel olarak yetiştirilen mevsimlik meyve ve sebzeleri yiyin. Mevsim sebzeleri, bütün meyveler, tatlılar, pancar, havuç, elma ve zencefil suyu veya yeşil meyve suyu gibi meyve suları içeren bir salata deneyin.
 • Dengeli yemeklerin tadını çıkarın. Her öğün ideal olarak biraz protein, sağlıklı yağ, yüksek lifli, tam tahıllı karbonhidratlar ve meyve ve sebzeler içermelidir. Kara Lahana veya Nohut Buda Kasesi ile Kırmızı Köri Mercimek Çorbası düşünün.
 • Çeşitlilik içeren tarifleri tercih edin. Tabağınıza koyu yapraklı yeşillikler, pancar, enginar, soğan, havuç ve salatalık gibi çeşitli sebzeler koymaya çalışın. Pişmiş nohut, avokado, esmer pirinç, fırınlanmış tatlı patates, kenevir tohumu, sızma zeytinyağı ve protein, lif ve yağ açısından zengin diğer yiyecekleri ekleyin. Daha da iyisi, Tatlı Patates ve Kırmızı Lahana Salatası gibi çeşitli bitki bazlı malzemeleri birleştiren tarifler arayın.
 • Kahvaltı. Aynı şeyi kahvaltıda yemeye meyilliysen, yulaf ezmesi, smoothie, taze meyveler, kahvaltı kasesi veya chia pudingini dene.
 • Abur cubur. Bazı atıştırmalık fikirleri arasında Beyaz Fasulye ve Kaju Sosu veya sebzeli Kavrulmuş Kırmızı Pancar Humusu veya Kimyon-Lime Kavrulmuş Nohut bulunur.
 • Öğle ya da akşam yemeği. Mükemmel bir yemek, zeytinyağıyla fırçalanmış ve fırında pişirilmiş bir portobello mantarı kapağı, Balkabağı Çorbası, Bir kap Vegan Biber, Körili Nohut, Fırında Bal-Hardal Somonu veya Siyah Fasulye Roka Tostadas içerebilir.

Sağlıklı Hidrasyon

Bol su içmek toksinlerin atılmasında uzun bir yol kat edebilir. Detoks diyetiniz sırasında, günlük sekiz bardak filtrelenmiş su içmeyi hedefleyin. Sabah uyanır uyanmaz buna bir bardak su (ideal olarak oda sıcaklığında veya ılık) dahildir. Limonlu su veya kendin yap demlenmiş su tercih etmek, sabah sıvı alımınızın detoks etkilerini artırabilir.

Bazı insanlar daha fazla sıvıya ihtiyaç duyabilir ve bazıları daha az sıvıya ihtiyaç duyabilir. Susuzluğunuzu bir rehber olarak kullanabilirsiniz, ancak sizin için uygun sıvı alımı konusunda sağlık uzmanınıza danışmak isteyebilirsiniz.

Sağlıklı Aktivite

Fiziksel aktivite dolaşımı hızlandırır ve karşılığında vücudunuzun toksinleri atmasına yardımcı olur. Detoks diyetiniz sırasında dolaşımınızı hızlandırmak için günlük rutininize hafif egzersizler dahil ettiğinizden emin olun. Örneğin öğle yemeği molanız sırasında yürüyüşe çıkmayı veya onarıcı bir yoga dersine katılmayı deneyebilirsiniz.

Detoks diyetinizin ilk birkaç gününde enerjiniz gecikebileceğinden, egzersiz seanslarınızı kısa aralıklara bölmek faydalı olabilir. Düzenli egzersiz yapmıyorsanız, egzersiz rejimine başlamadan önce doktorunuzla konuşun.

İpuçları

Önceden planlama yaparsanız ve sağlık uzmanlarıyla bağlantı kurarsanız, detoksifikasyon planınız daha başarılı olacaktır.

Önceden planlamak

Hazırlık aşamalarında öğünlerinizi haftalık olarak planlamayı hedeflemelisiniz. Yemek planınız dikkatlice planlandığında, detoks diyetinizden çıkma olasılığınız azalacaktır. Ayrıca, temizliğiniz sırasında mutfağınızda sizi cezbedebilecek yiyecek ve içeceklerden kurtulmak için bu zamanı ayırmak isteyebilirsiniz.

Hafta içi çalışıyorsanız, detoksunuza Cuma günü başlamak iyi bir fikirdir. Bu yaklaşım, genellikle en zor olan diyetinizin ilk birkaç gününde daha fazla kesinti süresine izin verir.

Yan Etkileri Yönetin

Baş ağrısı ve mide bulantısı gibi yaygın detoks reaksiyonlarını engellemek için, detoks diyetinize giden günlerde kafein, şeker, işlenmiş yiyecekler ve yapay tatlandırıcıları aşamalı olarak bırakmayı deneyin. Tamamen kafeinden vazgeçmeye hazır değilseniz, yeşil çay, beyaz çay veya matcha gibi daha düşük kafeinli içeceklere geçin. Ayrıca, çok fazla lif yemeye alışkın değilseniz, vücudunuzun detoks diyetinin yüksek lif içeriğine alışması birkaç gün alabilir. Sindirim sisteminizi canlandırmak için zencefil çayı, nane çayı, kimyon çayı veya tarçın çayı gibi bitki çayı içmeyi deneyin.

Yedi günlük detoks diyetiniz özellikle fasulye açısından zenginse, kuru fasulye hazırlarken ıslatma suyunuza bir parça kombu yosunu eklemeyi deneyin.

Unutmayın ki detoks diyetinin dördüncü veya beşinci gününde, birçok insan daha enerjik hissetmeye başlar ve sindirimlerinin iyileştiğini fark eder.

Kontrol Edinin

Buna veya herhangi bir detoks planına başlamadan önce sağlık uzmanınıza danışmayı düşünün. Yedi günlük bir detoks diyeti herkes için uygun değildir. Karaciğer hastalığı, diyabet, kanser, böbrek hastalığı veya yeme bozukluğu gibi kronik bir sağlık sorununuz varsa, diyetinizi değiştirmeden önce doktorunuza danışmanız çok önemlidir.

Diyet rejiminizde değişiklik yapma konusunda endişeleriniz varsa, yedi günlük bir detoks diyetinin sizin için uygun olup olmadığını belirlemek için sağlayıcınızla görüşün.

Kendi kendine bakım

Detoks diyeti, kendinizi belirli yiyeceklerden veya aktivitelerden mahrum etmekle ilgili değildir; vücudunuza ve zihninize daha iyi bakmanız ve böylece kendinizi her gün harika hissedebilmenizle ilgilidir. Bu zamanı kişisel bakımınızı güçlendirmek için kullanmayı deneyin, örneğin uyku rutininizi iyileştirerek ve kendinizi bir masajla tedavi ederek.

Yedi günlük detoks diyetiniz aynı zamanda yeni stres yönetimi tekniklerini denemek için mükemmel bir fırsattır. Günlük stresi azaltmak ve daha fazla sakinleşmenin yolunu bulmak için derin nefes almayı, aşamalı kas gevşemesini, farkındalık meditasyonu veya yoga yapmayı deneyin. Müzik dinlemek, rahat bir yürüyüşe çıkmak, küvete dalmak veya en sevdiğiniz kitapla kıvrılmak gibi basit stratejiler bile zihninizi rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Detoks Sonrası Plan

Detoks diyetinizde yolculuk ederken, daha fazla sıvı içmek veya daha fazla sebze yemek gibi basit değişikliklerin günlük sağlığınız üzerinde derin bir etkisi olabileceğini muhtemelen göreceksiniz. Aslında, yedi günlük yaklaşımın çok çeşitli yeni yiyecekler, tarifler ve yaşam tarzı alışkanlıklarını denemek için ideal bir yol olduğu düşünülüyor. Bu ivmeyi geliştirmek için, öğle ve akşam yemeklerinde üç porsiyon sebze yemek gibi yeni davranışları benimserken daha az kısıtlayıcı bir diyete geri dönün.

Aynı anda çok fazla değişiklik yapmaya çalışmayın. Araştırmalar, insanların ayrıntılı rutinleri benimsemeye çalışmak yerine basit eylemler (daha fazla su içmek gibi) yapmaya çalışırken daha kolay sağlıklı alışkanlıklar edindiğini gösteriyor.

Araştırmalar, sağlıklı alışkanlıkların yerleşmesinin altı haftaya kadar sürebileceğini ve kendinize küçük ödüller vermenin bu olumlu değişikliklere bağlı kalmanız için sizi motive etmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Detoks diyetinizi bir noktada tekrarlayabilirsiniz, ancak tekrar denemeden önce kendinize biraz zaman tanıyın. Detoks diyetlerinin savunucuları, sağlığınızı iyileştirmek ve hastalıkları önlemek için genellikle yılda birkaç kez temizlik yapmanızı önerir. Detoksunuzu tekrarlarken, son diyetinizde yaptığınızdan farklı yeme alışkanlıklarını ve eylemlerini entegre etmeyi deneyin.

Verywell’den Bir Söz

Popüler çevrimiçi ve ticari detoks diyet programları çekici görünebilir çünkü çok az zaman yatırımı gerektirirler, önemli sonuçlar vaat ediyorlar. Ancak birçok plan tüketicileri hayal kırıklığına uğratır. Bazı durumlarda, bu programlar sağlıksız yiyecek kanamalarına, kilo alımına ve diğer sorunlara bile neden olabilir.

Yeme düzeninizde bir değişikliğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, ya yukarıdaki gibi sağlıklı bir detoks alternatifi düşünün ya da değiştirmek istediğiniz bir veya iki yeme alışkanlığını hedefleyin. Basitçe akıllı beslenmeye ve sağlıklı alışkanlıklara odaklanmak ücretsizdir, risk taşımaz ve oldukça kısıtlayıcı üç günlük bir diyetten çok daha az zorluk gerektirir. Yeni sağlık stratejilerini test etmek, tüm yıl boyunca en iyi sağlığı nasıl elde edeceğiniz konusunda size güçlü ipuçları verebilir.Yeme düzeninizde bir değişikliğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, ya yukarıdaki gibi sağlıklı bir detoks alternatifi düşünün ya da değiştirmek istediğiniz bir veya iki yeme alışkanlığını hedefleyin. Basitçe akıllı beslenmeye ve sağlıklı alışkanlıklara odaklanmak ücretsizdir, risk taşımaz ve son derece kısıtlayıcı üç günlük bir diyetten çok daha az zorluk gerektirir. Yeni sağlık stratejilerini test etmek, tüm yıl boyunca en iyi sağlığı nasıl elde edeceğiniz konusunda size güçlü ipuçları verebilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir