Diyette Motivasyonu Yüksek Tutmanın Yolları

Diyet

Diyet yapmanın en zor yanı, sürekliliği ve disiplini kaybetmektir. Diyet yapmayı bırakanların en yaygın gerekçeleri arasında ‘sürdüremiyorum’ , ‘bir türlü başlayamıyorum’, ‘motivasyonum bozuluyor’, ‘ hayat tarzı haline getiremiyorum’ gibi cevaplar yer alır. Bu durum motivasyonu kaybetmek olarak tanımlanır ve önlemenin birçok yolu vardır.

Kararlılık

Kararlı olmak ve hızlı adımlar atarak ertelemeden diyete başlamak, motivasyonu sürdürmenin etkili bir yoludur. Kararlı olmayı gerçekçi hedeflerle desteklediğinizde motivasyonu koruma yolunda büyük bir yol almış olursunuz.

Gerçekçi Hedefler

1 ayda 20 kilo vermek veya 15 günde 4 beden incelmek mi? Bunların hiçbiri gerçekçi ve sağlıklı hedefler değiller. Kendinize ulaşamayacağınız bir hedef koyduğunuzda, o hedefe ulaşamayacağınızı anladığınız anda motivasyonunuz kaybolur.

Bu nedenle önce basit ve kolay ulaşabileceğiniz hedefler koyarak diyete başlamalısınız. Örneğin ilk 1 ayda 10 kilo 2. ayda 5 kilo vereceğim demek daha gerçekçi bir hedeftir.

Diyetisyen Desteği

Çıktığınız yolda bilimsel doğrulardan faydalanmak sizi hedefinize daha kolay ulaştırır. Herkesin vücut yapısı ve sağlık durumu birbirinden farklı olacağından kulaktan dolma diyet programları kullanmak yerine profesyonel bir diyetisyenden zayıflama desteği alabilirsiniz.

Su İçmek

Sağlıklı olmanın, sağlıklı beslenmenin ya da sağlıklı zayıflamanın ilk kuralı yeterli miktarda su içmektir. Günlük 2.5 lt su tüketimini tamamlamayı asla ihmal etmeyin.

Kilo Verme Nedeniniz Olsun

Neden kilo vermek istiyorsunuz ? Bu soruya kendinizi de inandıracak bir cevabınız yoksa motive olmanız çok zor olacaktır.

Kilo vermek için sebebiniz ne kadar güçlü ise motivasyonunuz da o kadar güçlü olacaktır.

Diyet Arkadaşı

Diyet döneminde de size eşlik eden bir partneriniz varsa başarıya ulaşmak daha kolay olabilir. Yaşadıklarınızı paylaşmanız, birbirinizi motive etmenizi sağlar.

Bu içerik tıp veya sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Bu sitedeki hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır. Detaylı bilgi için Tıbbi İçerik Feragatnamesi sayfasını okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bilgio