Zayıflama Sırları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Egzersizler
  4. »
  5. Egzersiz Yapmak İçin Günün En İyi Zamanı

Egzersiz Yapmak İçin Günün En İyi Zamanı

admin admin -
3 0

Egzersiz, sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzının önemli bir parçasıdır. Bazı insanlar sabahları hemen koşmayı tercih ederken, diğerleri öğleden sonra egzersiz yapmanın keyfini çıkarır. Bazı insanlar geceleri yatmadan hemen önce egzersiz yaparlar. Günün herhangi bir saatinde egzersiz yapmanın herhangi bir yararı var mı?

Bu, sporcular, egzersiz uzmanları ve araştırmacılar arasında çok tartışılan bir konudur. Öğleden sonra bir antrenman için en uygun zaman olduğuna dair bazı kanıtlar olsa da, diğer zamanlarda egzersiz yapmanın da faydaları vardır.

Ne olursa olsun, egzersiz yapmak için en iyi zaman sizin için en uygun zamandır.

Araştırmalar Ne Diyor?

Oldukça uzun bir süre, uzmanlar öğleden sonra ve akşamın erken saatlerinde egzersiz yapmak için en iyi zamanlar olduğunu belirttiler. Araştırmaya göre, vücut ısınız en yüksek olduğu saatler egzersizlerde en iyi sonuçları elde edebileceğiniz saatlerdir.

Çoğu insan için vücut ısısının en yüksek olduğu saatler 16:00 ila 17:00 arasındadır. Ancak bu zaman dilimi daha erken başlayıp saat 19:00’a kadar da sürebilir.

Bu birkaç saat içinde vücudumuz güç ve dayanıklılık açısından zirvededir. Bu nedenle aerobik kapasiteyi ve reaksiyon süresini de ölçen fiziksel performans testlerinde daha iyi sonuç almak mümkündür. Ayrıca bu saatlerde egzersiz yapmak yaralanmaların önlenmesine yardımcı olur.

Sabah uyanmadan hemen önce vücut sıcaklığınız günün en düşük seviyesindedir. Bu, sabahın egzersiz yapmak için en iyi zaman olmadığını gösterir. Ancak, sabah rutininin de bazı avantajları vardır.

Sabah Egzersizleri

Sabah saatlerinde koşmak motive olmanıza yardımcı olabilir. Araştırmalar sabah spor yapanların öğleden sonra veya akşam egzersiz yapanlara göre daha tutarlı olduğunu göstermektedir.

Bunun birçok farklı nedeni olabilir. Örneğin sabah saatleri akşam saatlerine göre daha fazla kontrol edilebilir saatlerdir. Gün boyunca öğleden sonra rutine bağlı kalmanızı engelleyebilecek veya motivasyonunuzu azaltacak farklı durumlar ortaya çıkabilir.

Geç saatlere kadar çalışmanız, varsa çocuklarınız ile ilgilenmeniz veya başka bir şey yapmanız gerekebilir. Ancak sabah uyanırsınız ve hiçbir engel olmadan egzersize başlayabilirsiniz.

Ayrıca sabahın erken saatleri, sıcak aylarda günün en uygun kısmıdır. Sabah hava serinken egzersiz yapmak daha rahat olabilir.

Egzersizleri Yaşam Tarzınıza Göre Planlayın

Egzersiz planlama konusunda en pratik yaklaşım egzersiz planınızı yaşam tarzınıza ve alışkanlıklarınıza uyacak şekilde uyarlamaktır. Egzersiz programınızı, kişisel rutinlerinizin doğal bir parçası gibi planlamak, egzersiz yapmanın stresini azaltabilir ve bu da egzersiz planına bağlı kalmanıza yardımcı olur.

Bazı insanlar kendilerini sabah insanı olarak tanımlarlar. Bu gibi insanlar için koşmak veya egzersiz yapmak güne iyi başlamalarına yardımcı olur. Bazı insanlar da öğleden sonra veya akşam egzersiz yapmayı tercih edebilir. Bu sayede işten sonra gevşemeyi tercih ederler.

Yatmadan önce egzersiz yapmanın uyku kalitesini azaltmayacağını gösteren araştırmalar da vardır. Uykunun ilk birkaç saatinde kalp atış hızınızı artırabilir, ancak genellikle egzersiz yapılan ve yapılmayan günler arasında uyku düzeni açısından fark olmaz.

Bu, sabah egzersizinin uyku için daha iyi olduğu yönündeki fikirlerle çelişkilidir. Bununla birlikte, herkesin kabul edebileceği tek şey, yeterli miktarda uyku almanız gerektiğidir. Uykudan yoksun olan kişiler hem günlük yaşam kalitesinde hem de egzersiz performansında önemli bir azalma gösterirler.

Etkinlik Zamanlaması

Belirli bir etkinlik veya belirli bir spor için antrenman yapıyorsanız, egzersiz saatiniz etkinlik saati ile uyumlu olmalıdır. Örneğin, bir maraton için antrenman yapıyorsanız, sabah koşmak sizi etkinliğe hazırlayabilir, çünkü çoğu maraton sabah başlar.

Hangi spor dalı olursa olsun, o saatlerdeki antrenmanlar vücudunuzun etkinlik gününde daha iyi performans göstermesine yardımcı olacaktır.

Egzersiz Rutininizin Zamanlamasını Uyarlama

Egzersiz için önerilen zamanlamanın çoğu biyolojik saat ile ilgilidir. Biyolojik saat, uyanıklığınız, kan basıncınız, vücut ısınız ve metabolizmanız dahil olmak üzere birçok fizyolojik fonksiyonu düzenleyen günlük bir döngüdür.

Herkesin 24 saatlik bir döngüsü vardır ve bunu ayarlamak veya vücudunuzu belirli zamanlarda daha iyi performans göstermesini “öğretmek” mümkündür.

Bu durum çalar saatinizde yeni bir zamana alışmak gibidir. İlk iki hafta zor olabilir ve daha erken bir zamanda uyanmakta zorlanabilirsiniz. Bununla birlikte, bir ay içinde vücudunuz değişime alışır ve birçok kişi alarm çalmadan uyanır.

Aynı şey egzersiz rutininiz için de yapılabilir. Günün belirli bir saatinin programınız, bedeniniz, etkinliğiniz ve diğer tüm faktörler için en iyi sonucu verdiğini belirledikten sonra, vücudunuzu buna uyacak şekilde eğitmeye başlayabilirsiniz.

Örneğin, sabahları uzun koşulara başlarsanız, vücudunuz o zaman koşmaya alışır. Ayrıca uyanma, içme, yemek yeme, tuvaleti kullanma ve koşma rutinine alışacaksınız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir