Emziren Anneler Kilo Verebilir Mi?

Emziren anne

Yeni doğum yapan annelerin en çok sorduğu sorulardan biri kesinlikle emzirirken kilo verebilir miyim sorusu oluyor. Doğumda alınan kiloları doğum sonrası vermek her annenin hayalidir.

Bebeğini sadece anne sütüyle besleyen kadınlar, günde yaklaşık 650 kalori fazladan harcar. Bu kalori ihtiyacı sadece emzirmek için gereklidir. Bebeğin rutin bakımı için gereken enerjiyi de düşündüğümüzde günlük fazladan en az 1000 kalori alımı gerekir.

Bu durum annelerin normal beslenmesine ek olarak fazladan beslenme ihtiyacını arttırır.

Fazladan kalori ihtiyacı, çok az beslenerek kilo verilebileceği fikri doğurabilir ancak bu düşünce son derece hatalı ve sağlıksızdır.

Günde 1800 kaloriden daha az enerji alacak şekilde beslenen annelerin süt miktarları ve kalitesi azalabilir. Bu nedenle kendinize ve bebeğinize yapabileceğiniz en büyük iyilik, bu dönemde rahat olmak, günde 3 öğün düzenli beslenmek, aralarda sağlıklı atıştırmalıklar tüketmek ve bol su içmek.

Emzirirken Kilo Verdiren Beslenme Nasıl Olmalı

Emziren annelerin her besin grubundan çeşitli yiyecekler yemesi çok önemlidir. Özellikle protein kaynakları, süt kalitenizi arttırır.

Protein olarak; yumurta, et, tavuk, balık tercih edilebilir. Düzenli olarak kahvaltı yapılmalıdır. Renkli sebze ve meyve yemeye özen gösterin.

Beslenme düzeninizi bir öğünde protein ağırlıklı, diğer öğünde yağ ağırlıklı olarak planlayabilirsiniz. Ara öğünlerde ise taze meyve ile beslenmenizi takviye edin.

Karbonhidrat olarak; tam buğday ekmek, tam buğday makarna, kahverengi pirinç tercih edebilirsiniz.

Her gün 3 porsiyon süt veya yoğurt tüketmeye özen gösterin. Gaz şikayetiniz oluyorsa laktozsuz tercih edebilirsiniz. Bebeklerin büyük çoğunluğundan doğumdan sonraki ilk aylarda inek sütü alerjisi görülür. Böyle bir durum yaşanıyorsa keçi sütü ve keçi sütünden yapılmış ürünleri tüketebilirsiniz.

Su, süt kalitesini arttıran en önemli besin kaynağı. Günde 3.5 lt su tüketmeye özen gösterin.

Tatlılar, hamur işleri, kızartılmış besinler, yağlı etlerden uzak durmaya çalışın. Tatlı ihtiyacınızı evde kuru meyvelerle yapabileceğiniz tariflerle karşılamaya çalışın.

Doğum Sonrası Kilo Verme

Beslenme düzeninizi dikkatli şekilde oluşturduktan sonra bol su tüketir ve bebeğinizi mutlu emzirirseniz vücudunuz kilo vermeye başlayacaktır. Unutmayın ki doğum sırasında alınan kilolar, vücudun doğum için yaptığı hazırlıktır ve doğum sonrası bu kilolar kendiliğinden gidecektir.

Bu süreçte panik yapar, zayıflamak için kısıtlı diyetler yaparsanız sütünüz azalır ve bebeğinizi yeteri kadar emziremezsiniz.

Bu içerik tıp veya sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Bu sitedeki hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır. Detaylı bilgi için Tıbbi İçerik Feragatnamesi sayfasını okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bilgio