Zayıflama Sırları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlıklı Yaşam
  4. »
  5. Emzirirken Kilo Vermek Mümkün Mü?

Emzirirken Kilo Vermek Mümkün Mü?

admin admin -
3 0

Doğum süreci bazı kadınlar için çok fazla istenmeyen kiloyu da beraberinde getirir. Doğum sonrasında hamilelik sırasında alınan kiloları vermek elbette her kadının isteğidir. Ancak bebeği emzirirken kilo vermek bebek ve anne sağlığı açısında iyi olmayabilir.

Emzirirken Kilo Vermek

Bebeğini sadece anne sütüyle besleyen kadınlar, günde yaklaşık 650 kalori fazladan harcar. Bu kalori hem süt üretimi hem de bebeğin emmesi sırasında harcanır.

Bu durum annelerin ekstra olarak beslenme gerekliliğini arttırır. Günde 1800 kaloriden daha az beslenen annelerin süt miktarları ve kalitesi azalabilir.

Özellikle ilk 4 ay annenin ayda 1-2 kg zayıflaması yeterli olacaktır. Özellikle stres, yorgunluk ve endişe de sütünüzün çoğalmasını engeller.

Düzenli Beslenme

Kendinize ve bebeğinize yapabileceğiniz en büyük iyilik, bu dönemde rahat olmak, günde 3 öğün düzenli beslenmek, aralarda sağlıklı atıştırmalıklar tüketmek ve bol su içmek.

Her besin grubundan çeşitli yiyecekler yiyin. Özellikle protein kaynakları süt kalitenizi arttırır.

Protein olarak; yumurta, et, tavuk, balık tercih edin.

Kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin. Renkli sebze ve meyve yemeye özen gösterin. Bir öğünde protein tüketiyorsanız, diğer öğünde protein ağırlıklı beslenin. Ara öğünlere taze meyve ilave edin.

Karbonhidrat olarak; tam buğday ekmek, tam buğday makarna, kahverengi pirinç tercih edebilirsiniz.

Her gün 3 porsiyon süt, yoğurt kullanmaya özen gösterin. Gaz şikayetiniz oluyorsa laktozsuz tercih edebilirsiniz. Su, süt kalitesini arttıran en önemli besin kaynağı. Günde 3.5 lt su tüketmeye özen gösterin.

Tatlıdan Uzak Durun

Tatlılar, hamur işleri, kızartılmış besinler, yağlı etlerden uzak durmaya çalışın. Tatlı ihtiyacınızı evde kuru meyvelerle yapabileceğiniz tariflerle karşılamaya çalışın. Düzenli öğün yapar, bol su tüketir ve bebeğinizi mutlu emzirirseniz vücudunuz kilo vermeye başlayacaktır.

Bu süreçte panik yapar, zayıflamak için kısıtlı diyetler yaparsanız sütünüz azalır ve bebeğinizi yeteri kadar emziremezsiniz.

Bu içerik tıp veya sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Bu sitedeki hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır. Detaylı bilgi için Tıbbi İçerik Feragatnamesi sayfasını okuyabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir