Zayıflama Sırları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlıklı Atıştırmalıklar
  4. »
  5. En Faydalı İltihap Önleyici Gıdalar

En Faydalı İltihap Önleyici Gıdalar

admin admin -
3 0
cook-2364221_640

Yemeniz Gereken 15 İltihap Önleyici Yiyecek

Enflamasyon, bağışıklık sisteminizin tahrişe, yaralanmaya veya enfeksiyona verdiği tepkidir. Bu normal bir tepkidir (ve aslında iyi bir şeydir) ve iyileşmenin doğal bir parçasıdır. Ancak kronik inflamasyonun vücudunuz ve sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Bir anti-enflamatuar diyet uygulamak, pek sağlıklı olmayan bir yaşam tarzı sürdürmenin neden olduğu bazı kronik inflamasyona karşı koymanın bir yoludur. Sağlıklı beslenme yoluna geri dönmeye hazırsanız, hepsi besleyici olan ve anti-inflamatuar diyete mükemmel şekilde uyan bu 15 yiyeceği deneyin.

1-) Badem

Badem, mükemmel bir tekli doymamış yağ (zeytinyağına benzer), E vitamini ve manganez kaynağıdır. Aynı zamanda iyi bir magnezyum ve bitki proteini kaynağıdır. Araştırma çalışmalarında, badem yemek, muhtemelen kanınızın yağ asitleri profilini iyileştirerek, daha düşük kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkilendirilmiştir.

Badem de çok doyurucudur, bu nedenle kalori bakımından diğer birçok anti-enflamatuar gıdalardan biraz daha yüksek olsalar da, bir avuç badem yemek sağlıklı bir kilo verme programına bağlı kalmanıza yardımcı olabilir.

2-) Avokado

Avokado, kalp sağlığına uygun tekli doymamış yağlar açısından zengindir, ayrıca sodyum oranı düşükken mükemmel bir magnezyum, lif ve potasyum kaynağıdır. Yarım avokado yemek, günlük C, A, E ve B-kompleks vitaminleri alımınıza güzel bir şekilde katkıda bulunacaktır.

Bu besinler ve antioksidan olarak çalışan polifenollerin kombinasyonu, avokadoları herhangi bir anti-enflamatuar diyet için olmazsa olmaz haline getirir. En sevdiğiniz sandviç veya salataya avokado dilimleri ekleyin veya lezzetli bir guacamole yapın.

3-) Brokoli

Brokoli, glukozinolatlar adı verilen fitokimyasallar açısından yüksek olan turpgillerden sebze ailesinin bir üyesidir. Bu fitokimyasallar güçlü antioksidanlardır. Brokoli aynı zamanda kalorisi düşük olmakla birlikte mükemmel bir C vitamini, potasyum, kalsiyum ve A vitamini kaynağıdır.

Diyetinize daha fazla brokoli katmak kolaydır çünkü pişmiş veya çiğ lezzetlidir.

Epidemiyolojik araştırmalar, brokoli de dahil olmak üzere turpgillerden sebzelerde yüksek bir diyet yemenin belirli kanser türlerine yakalanma riskinin daha düşük olmasıyla ilişkili olduğunu göstermektedir.

4-) Yaban Mersini

Yaban mersini, antioksidan aktiviteyi tetikleyen ve kanser ve kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olabilecek önemli miktarda polifenol içerir. Flavonoidler, antosiyanidinler, fenolik asitler ve tanenler dahil olmak üzere bu fitokimyasallar, serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarı önler ve onarır.

Laboratuvar çalışmaları, yaban mersini içindeki kimyasalların, hücrelerin büyümesini yavaşlatarak ve iltihabı azaltarak kanseri önleyebileceğini göstermektedir. Ayrıca kalorileri düşüktür ve günlük diyetinize C vitamini, E vitamini ve lif eklerler. Ve ayrıca kesinlikle lezzetli olduklarını da unutmayın!

5-) Havuç

Havuç, vücudunuzun sağlığınız için gerekli olan A vitaminine dönüştürebileceği beta-karoten içerir, ancak aynı zamanda kendi başına güçlü bir antioksidandır. Havuç, aynı zamanda A vitamini ile de ilgili olan zeaksantin ve lutein içerir. Bu antioksidanlar açısından zengin bir diyet, vücudunuzdaki sağlıklı hücrelerin zarar görmesini önleyerek kanser riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Havuç düşük kalorili ve iyi bir lif kaynağı olduğundan, gerekirse kilo vermenize de yardımcı olabilirler çünkü obezite kardiyovasküler hastalık, diyabet ve bazı kanser türleri için bir risk faktörüdür.

6-) Kuru Fasulye

Lacivert fasulye, barbunya fasulyesi ve siyah fasulye gibi kuru fasulyeler mükemmel bir anti-enflamatuar bitki proteini, mineraller, B-kompleks vitaminleri ve K vitamini kaynağıdır. Ayrıca faydalı liflerle doludur ve antioksidan görevi gören polifenoller içerirler.

Fasulye protein açısından yüksek olduğundan, vejetaryen olmasanız bile seveceğiniz etsiz yemekler için mükemmeldir.

Araştırmalar, kuru fasulyenin sağlık yararları sağlayabileceğini ve bazı kalp hastalığı, şeker hastalığı, yüksek tansiyonu önlemeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

7-) Karalahana

Karalahana mükemmel bir A, C ve K vitamini kaynağıdır ve sodyum açısından düşükken iyi bir kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve C vitamini kaynağıdır. Ayrıca kalorisi düşüktür ve biraz lif içerir.

Karalahana, kanseri önlemeye yardımcı olabilecek glukozinolatlar adı verilen bileşiklerin yanı sıra A vitamini ile ilgili olan ve katarakt ve maküler dejenerasyon gelişme riskinizi azaltmaya yardımcı olabilecek lutein ve zeaksantin içerir. Ayrıca lutein, aterosklerozu önlemeye yardımcı olabilir. Salataya lahana ekleyin veya atıştırmalık olarak lahana cipsi yiyin.

😎 Zeytinyağı

Zeytinyağı, kalp sağlığı ve uzun ömür ile bağlantılı olan Akdeniz diyetinin temel bir bileşenidir. Kan damarlarınız için iyi olan tekli doymamış yağlar açısından zengindir ve vücudunuzdaki hücreleri korumak için antioksidan olarak çalışan polifenollere sahiptir.

Zeytinyağı iltihabı azaltmaya yardımcı olur, yüksek kolesterolü düşürür ve bazı polifenollerin bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olması olasıdır, bu nedenle mutfağınıza eklemek için harika bir yağdır. Her zaman yemek pişirmek için en iyisi değildir, ancak salata sosları ve sebze yan yemeklerini bitirmek için mükemmeldir.

9-) Portakal

Portakallar mükemmel bir C vitamini ve potasyum kaynağıdır ve ayrıca lif, kalsiyum ve folat içerirler. Portakaldaki lif ve folat kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir ve C vitamini bağışıklık sistemi işlevi, güçlü bağ dokusu ve sağlıklı kan damarları için gereklidir.

Portakal ve portakal suyu, anti-enflamatuar diyete mükemmel katkılardır ve bunları kahvaltıda saklamanıza gerek yoktur. Portakallar öğleden sonra harika bir atıştırmalıktır ve çeşitli yemeklere ve salatalara eklenebilir.

10-) Somon

Somon balığı, önemli miktarda omega-3 yağ asidi içerir. Diğer tüm balık veya deniz ürünlerinden daha fazla omega-3 yağ asidi içerir. Araştırmalar, bu yağ asitlerini daha fazla tüketen kişilerin göz kuruluğundan muzdarip olma ihtimalinin daha düşük olabileceğini ve ayrıca kalp için de iyi olduğunu, çünkü sağlıklı yağların iltihabı azaltmaya yardımcı olduğunu ve kolesterolü kontrol altında tuttuğunu gösteriyor.

Amerikan Kalp Derneği, yararlı omega-3’ler nedeniyle haftada en az iki kez yağlı balık yemenizi öneriyor, ancak somonu daha da iyi yapan şey, aynı zamanda astaksantin adı verilen iyi bir antioksidan kaynağı olmasıdır.

11-) Ispanak

Ispanak, tüm antienflamatuvar süper gıdalardan en iyi bilinenlerinden biridir. A vitamini ve beta-karoten ile ilgili olan lutein içerir. Ispanak ayrıca size demir, K vitamini ve folat verir ve kalorisi çok düşüktür, bu nedenle kilo verme diyetleri için mükemmeldir.

Araştırmalar, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeleri yiyenlerin maküler dejenerasyon riskinin azaldığını gösteriyor, bu nedenle diyetinize bol miktarda taze veya pişmiş ıspanak ekleyin.

12-) Çilek

Çilekler lezzetli, sulu ve tatlıdır ve sağlığınız için de faydalıdır. Çilekler düşük kalorilidir, lif bakımından yüksektir ve çok fazla C vitamini de dahil olmak üzere vücudunuzun normal çalışması için ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri içerirler. Ayrıca antienflamatuvar özelliklere ve birçok potansiyel sağlık yararına sahiptirler.

Hemen hemen tüm meyveler sizin için iyidir çünkü onlara rengini veren pigmentler ayrıca iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar içerir.

13-) Tatlı Patates

Tatlı patatesler vitamin ve mineral bakımından zengindir. Turuncu renkli sebzelerin çoğu gibi, A vitamini ve güçlü bir antioksidan olan beta-karoten bakımından son derece yüksektir. Tatlı patatesler ayrıca C ve K vitaminleri, potasyum ve B kompleks vitaminleri dahil birçok vitamin ve mineral için mükemmel bir kaynaktır.

Tatlı patatesler de bol miktarda lif içerir ve kalorileri çok yüksek değildir, bu nedenle herhangi bir diyete lezzetli bir katkı sağlarlar. Fırında tatlı patates, garnitür olarak mükemmeldir veya üzerine fırında fasulye ve brokoli ekleyip yemek olarak yiyin.

14-) Pazı

pazı çok güzel ve lezzetlidir. Antiinflamatuar alışveriş listenize eklemek için harika (ve renkli) yapraklı yeşil bir sebzedir. Pazı, mükemmel bir A ve K vitamini kaynağıdır ve kalorisi çok düşüktür.

Araştırmalar, pazıların antioksidan olarak çalışan ve iltihabı azaltan flavonoidlere sahip olabileceğini ve böylece menünüze sağlıklı bir katkı sağladığını gösteriyor.

15-) Ceviz

Ceviz, sterol adı verilen sağlıklı yağlar, protein, E vitamini, mineraller ve fitokimyasalların mükemmel bir kaynağıdır. Ayrıca tekli doymamış yağ asitleri ve kalbinize iyi gelen omega-3 yağ asitleri içerirler. Cevizler aynı zamanda enerji açısından yoğundur, bu nedenle porsiyon büyüklüğünüzü izlemeniz gerekebilir, ancak kalorileri yüksek olsalar bile, bir avuç ceviz yemek daha uzun süre tok hissetmenize ve aslında kilo vermenize yardımcı olabilir.

Verywell’den Bir Söz

Bu lezzetli ve sağlıklı yiyecekleri eklemek, genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir ve sağlıklı bir kiloyu yönetmeyi kolaylaştırabilir. Antiinflamatuar gıdalardan zengin bir diyet, yaşlandıkça belirli sağlık koşullarının ortaya çıkmasını önlemeye de yardımcı olabilir. En iyi pişirme ve yemek hazırlama yöntemlerini kullanarak anti-enflamatuar yiyeceklerinizi sağlıklı tuttuğunuzdan emin olun.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir