Zayıflama Sırları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlıklı Yaşam
  4. »
  5. Gıda Takviyesi Nedir?

Gıda Takviyesi Nedir?

admin admin -
6 0

Sağlıklı bir yaşam için insan vücudunun günlük olarak birçok farklı duruma göre değişen oranlarda vitamin, mineral, aminoasit gibi maddeleri alması gerekir. Bu maddeler, vücudun yaşamsal işlevlerini yerine getirebilmesi için gerekli maddeler olup son derece önemlidir.

Son yıllarda artan hazır gıda tüketimi ve sağlıksız beslenmenin sonucu olarak vücudun ihtiyaç duyduğu bu vitamin ve mineralleri gerektiği kadar alamıyoruz. Bu nedenle gıda takviyesi kullanarak vücudumuza gereken vitamin, mineral, aminoasit gibi maddeleri sağlayabiliriz.

Ancak tüm gıda ürünlerinde olduğu gibi gıda takviyesi ürünlerinde de farklı kalitede ürünler bulunur. Kimyasal analiz yapmadan ürün içeriği ile etiket üzerinde yazan maddelerin aynı olup olmadığı bilinemez. Bu nedenle kaliteli ürünler çok önemlidir.

Gıda takviyesi alırken ürün etiketleri üzerinde yazan yardımcı madde ve miktarları ile ürün içeriğinin aynı olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Güvenilir olduğu ispatlanmamış veya markasız ürünlerde yeterli miktarda vitamin yerine vücuda zararlı farklı kimyasal maddeleri tüketiyor olabilirsiniz.

Gıda takviyeleri; hap, tablet, kapsül veya sıvı formda satılabilirler.

Gıda Takviyeleri Nereden Alınır?

Gıda takviyeleri ile doğal beslenme yolları ile alamadığımız vitamin, mineral, aminoasit gibi önemli maddeleri hap, tablet veya kapsül şeklinde daha yüksek konsantrasyonda vücudumuza alabiliriz.

Gıda takviyeleri için ürün etiketleri üzerinde belirtilen yardımcı madde ve miktarları ile ürün içeriğinin aynı olması gerekir.

Gıda takviyesi ürünler, güvenilir, kalitesi bilinen aktarlar veya gıda takviyesi satan online mağazalardan satın alınabilir. Böylece satın aldığınız gıda takviyelerinin içeriğinden emin olarak güvenle tüketebilirsiniz.

Gıda Takviyesi Gerekli Midir?

Vücudumuz için gerekli olan vitamin ve mineral maddeler, çeşitli nedenlerle yetersiz kalır. Bunların başında yeterli güneş ışığı alamama, az su içme, sağlıksız beslenme, düzensiz beslenme gibi nedenler vardır.

Ayrıca bazı hastalıklar nedeniyle vücudumuz gıdalarla aldığı vitamin, mineral ve aminoasitleri sentezleyip vücut döngüsüne dahil edemez.

Tüm bu durumlarda gıda takviyeleri, normal yollardan alamayacağımız kadar fazla miktarda yardımcı maddeyi kısa sürede alarak vücudumuzun daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Gıda takviyeleri sadece sağlıklı yaşam amacıyla değil birçok hastalığın tedavisi amacıyla da kullanılır. Örneğin kansızlık, eklem hastalıkları gibi hastalıklarda doğrudan gıda takviyesi ile tedavi yöntemleri uygulanır.

Yani gıda takviyeleri doğru miktarda ve doğru amaçla kullanıldıklarında son derece gerekli ve faydalı maddelerdir.

Gıda takviyesi almadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Bu sitedeki hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir