Zayıflama Sırları

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Diyet
 4. »
 5. Günlük Ne Kadar Su Tüketilmeli?

Günlük Ne Kadar Su Tüketilmeli?

admin admin -
7 0

Bildiğiniz gibi vücudumuzun büyük bölümü su içerir. Yani su, insan için hayati bir öneme sahiptir. Sağlıklı yaşamak için vücudumuzun ihtiyacı olan suyu düzenli tüketmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz.

Günlük Su ihtiyacı Ne Kadar

Birçok kaynakta günlük 8 su bardağı su içmeniz gerektiği yazar. Yemekler, çay, kahve vb. il alınan su hariç 8 bardak su içmeniz önerilir. Aslına bakarsanız bu tavsiyenin nereden ortaya çıktığını kimse bilmiyor. Yani günlük 8 bardak su içmek ile ilgili bir bilimsel çalışma mevcut değil.

Ancak araştırmaların hemen hepsi su içmemiz gerektiğini ortaya koyuyor. Sadece günlük içmemiz gereken miktar üzerinde kesin bir bilgi bulunmuyor.

İnsan vücudunun ortalama olarak % 55-60’ı sudur. bu oran kişiye göre değişir. Kaslar, yağlardan daha fazla su içerdiğinden su oranı her insan için farklıdır. Kan %83, beynimiz %70 su içerir.

Su, sindirime yardımcı olur. Karaciğer ve böbreklerde biriken toksinlerin atılmasına yarım eder. Fazla sodyumun kan dolaşımından giderilmesini sağlar, vücut ısısını ve kan basıncını düzenler, cildi ve diğer dokuları korur ve eklemleri esnek tutar.

Bir insan haftalarca yiyeceksiz hayatta kalabilir, ancak su olmadan birkaç günden fazla hayatta kalmak mümkün değildir. Çalışmalar, saatler içinde hafif dehidrasyonun bile ruh halini, bilişsel işlevi ve fiziksel performansı etkileyebileceğini gösteriyor.

Sürekli nefes alarak, terleyerek ve tuvalet ile suyu kaybediyoruz. Ancak su kaybı oldukça değişkendir. Bir insanın aktif olmadığı serin bir günde, sekiz bardak su ihtiyaç fazlası olabilir. Bu durumda çok fazla su vücuttan atılır. Ancak sıcak bir günde egzersiz yapan bir kişinin sekiz bardaktan fazlasına ihtiyacı olabilir.

Kaç Bardak Su İçmeliyim

Ne kadar su içileceğine dair resmi bir öneri yoktur. Ancak çeşitli araştırma gruplarının toplam sıvı alımı için yaptığı çalışmalara göre ortalama bir yetişkin kadın günde yaklaşık 11.4 bardak, yetişkin erkek 15,6 bardak sıvı tüketmelidir. İnsanlar günlük aldıkları suyun yaklaşık %20’sini yiyeceklerden alıyorlar. Özellikle meyve ve sebzelerde su oranı fazladır. Hem domates hem de karpuz yaklaşık %90 su içerir.

Yiyeceklerden tüketilen suyu %20 olarak kabul edersek ortalama bir kadının günde yaklaşık 9.1 bardak su içmesi ve bir erkeğin yaklaşık 12.5 bardak su içmesi gerektiği anlamına gelir.

Bununla birlikte, farklı vücut boyutları ve tipleri, değişen ortam sıcaklığı ve aktivite seviyeleri göz önüne alındığında bu miktarlar bazı insanlar için yeterli olmayacağı gibi bazıları için de çok fazla olabilir. Ayrıca hamile veya emziren kadınların bu miktarlardan çok daha fazlasına ihtiyacı vardır.

Ne Zaman Susadığımızı Nasıl Anlarız?

San Francisco’daki Kaliforniya Üniversitesi’nde sinirbilim alanında yüksek lisans öğrencisi olan Christopher Zimmerman!a göre, kanınız çok tuzlu hale geldiğinde susarsınız.

Açık idrar, su oranının iyi olduğuna bir işarettir. İdrar sararmaya başladığında ve özellikle koyu renk olursa dehidrasyon yani susuzluk başlamış olarak kabul edilir. Diğer susuzluk belirtileri arasında;

 • Sık idrara çıkma
 • Kuru veya mavi dudaklar,
 • Lekeli cilt,
 • Hızlı nefes alma,
 • Yorgunluk,
 • Ateş
 • Baş dönmesi bulunur.

Normal şartlar altında, vücut ve beyin, herhangi bir şey gerçekleşmeden önce suya ihtiyacınız olduğunu bildirmek için birlikte çalışır. Ancak her insanın susuz hissetme eşiğinin, ağrı eşiklerine benzer şekilde biraz farklı olduğu söylenebilir. Bu nedenle, aşırı sıcaklık veya efor sırasında olduğu gibi tehlikeli koşullarda, susuz kalmamanızı garanti etmek için henüz susamasanız bile su içmek iyi bir fikirdir.

Su İçme Alışkanlığını Nasıl Kazanırız

Su içmeyi unutuyor veya halsiz kalana kadar su içmek aklınıza gelmiyorsa su içmeyi hatırlatacak bazı alışkanlıklar edinmenizde fayda vardır. Su içme uygulamaları ile kendinize belirli sürede su içmeyi hatırlatabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir