Haberleri İzlemek Ruh Sağlını Nasıl Etkiler

Günlük takip ettiğimiz yazılı veya görsel medya kaynaklarının düşüncelerimiz, davranışlarımız ve duygularımız üzerinde önemli etkisi vardır. Haberleri düzenli olarak takip ediyorsanız özellikle Türkiye gündeminin çok da iç açıcı olmadığının farkında olmalısınız.

Uzmanlar, özellikle doğrudan sizi ilgilendirebilecek sağlık ve hava durumu ile ilgili yerel ve ulusal haberleri takip etmenin önemli olduğunu ancak aşırı haber takibinin fiziksel, duygusal ve zihinsel açıdan sağlığa zarar verebileceğini söylüyor.

Haberleri takip ederken öncelikli amaç, mevcut gündem hakkında bilgili olmak ve aynı zamanda bunalmış halde olmamaktır.

Bu yazıda sürekli olumsuz haberleri takip etmenin stres seviyemizi nasıl etkilediğini ve depresyon gibi rahatsızlıkları nasıl tetiklediğini göstermeyi amaçladık. Ayrıca, zihin sağlığınızı yönetip korurken, 24 saatlik haber döngüsünde nasıl gezineceğinize dair ipuçları vermek istedik.

Haberleri İzlemek Ruh Sağlığını Neden Etkileyebilir?

Uzmanlar, bulaşıcı bir salgın hastalık gibi toplumun genelini büyük ölçüde etkileyen olaylar sırasında stresin uyku veya yeme alışkanlıklarındaki değişiklikleri, zihinsel sağlık koşullarının kötüleşmesini, sağlığınız ve sevdiklerinizin sağlığı hakkında korku ve endişe ve konsantrasyon güçlüğüne neden olabileceğini ifade ediyorlar.

Strese neden olan şey aslında günlük, saatlik ve hatta dakika dakika maruz kaldığımız kötü haberler ile ilgili paylaşımlardır. Ne yazık ki bugün gördüğümüz ve duyduğumuz pek çok haber, insanları haber döngüsüne bağımlı tutmak için yapılan haberler yani bir bakıma “tık tuzağı”dır.

Sansasyonel manşetler daha fazla ilgi gördüğü için, medya kuruluşlarının genellikle felaket haberciliğine ve nadiren de olumlu haberlere odaklanır.

Gündem ne kadar sakin olursa olsun her haber kanalında ilk sırada her zaman kötü bir haber vardır ve genellikle olduğundan daha dramatik gösterilir.

Bu tür haberleri çok fazla takip etmek, olumsuz bilgilere sürekli maruz kalmak beyninizi ve ruh halinizi etkiler. Uzmanlar, bir tehditle karşılaştığımızda beynimizin savaş ya da kaç tepkisini etkinleştirdiğini ve vücudumuzdaki sistemlerin buna göre tepki verdiğini söylüyor.

Haberleri takip etmek sinir sistemini harekete geçirerek vücudunuzun kortizol ve adrenalin gibi stres hormonlarını salmasına neden olabilir. Daha sonra, bir kriz olduğunda ve bu stres tepkisini daha sık yaşadığımızda, fiziksel semptomların ortaya çıkabileceğini söylüyor. En yaygın semptomlardan bazıları yorgunluk, anksiyete, depresyon ve uyku güçlüğüdür.

Ruh üzerindeki bu duygusal geçiş ve olumsuz etki, olumsuz içerik izleyenlerin, olumlu veya nötr içerik izleyenlere kıyasla, yalnızca 14 dakika televizyon izledikten sonra hem endişeli hem de hüzünlü ruh hallerinde artış gösterdiğini tespit eden bir çalışmada ortaya konmuştur.

Araştırmacılar, endişeli ve üzgün ruh hallerindeki artışa ek olarak, sonuçların, endişe verici düşünceyi kolaylaştırmada nedensel bir faktör olarak olumsuz ruh halini içeren endişe teorileriyle de tutarlı olduğunu buldular.

Haberleri İzlemek İçin İpuçları

Pek çok şey gibi, sağlıklı kalmanın anahtarı da ölçülü olmaktır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gibi sağlık örgütleri kötü haberlerin neden olduğu zihinsel ve duygusal zararı hafifletmeye yardımcı olmak için, aynı haberi tekrar tekrar izlemek, dinlemek veya okumak için ara vermenizi tavsiye ediyor.

Her Gün Zamanınızı Sınırlayın

Başka bir işle uğraşırken televizyonunuzu açık bırakmak veya telefonunuzda canlı haber yayınlarını dinlemek size duygusal olarak zarar verebilir. Tüm gün arka planda haber dinlemek yerine, toplamda günde en fazla 30 dakikayı haberlere ayırmak daha sağlıklıdır.

Güvenilir Haber Merkezlerini İzleyin

Haber gündeminini takip etmenin en sağlıklı yolu, güvenilir olduğunu bildiğiniz kaynaklara güvenmek, araştırmalarını yapan deneyimli muhabirlere sahip olmak ve dengeli bakış açıları sağlamaktır. Elbette günlük ayırdığınız 30 dakikalık süreyi aşmadan.

Yakın Çevreden Haber Özeti Alın

Haberleri izlemek düzenli anksiyete veya depresyon belirtilerini tetikliyorsa, yakın bir arkadaşınızdan veya sevdiğinizden haberleri sizin için filtrelemesini istemenizi önerir.

Bir Bülten veya Podcast’e Abone Olun

Günlük haber takip etme süresi nedeniyle gündemi yeterince takip edemeyeceğinizi düşünüyorsanız sosyal medyada haberlerin sadece özet ve önemli bölümlerini paylaşan sayfaları takip edebilir veya Aposto, Nebilsem gibi bazı gündemi izleme araçlarına abone olabilirsiniz.

Diğer Streslere Maruz Kalmanızı Sınırlayın

Sürekli olarak bilinmeyen kaynaklardan gelen şüpheli makalelerin bağlantılarını yayınlayan bir aile üyeniz arkadaşınız veya iş arkadaşınız varsa onları takip etmeyi bırakın.

Uyarı

Bu zor zamanda stresi en aza indirmek için adımlar atmak hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınız için çok önemlidir. Haberleri izlemek size kendinizi ve başkalarını korumayla ilgili kritik bilgiler sağlayabilirken, çok fazla bilgi almak zihinsel sağlığınız için zararlı olabilir.

Bir akıl sağlığı durumunu yönetmekte sorun yaşıyorsanız veya yeni belirtiler konusunda endişeleriniz varsa, doktorunuzu arayın. Ayrıca, intiharı düşünüyorsanız veya sevdiğiniz birinin kendine zarar verme tehlikesi olduğundan şüpheleniyorsanız, derhal yardım isteyin. 112’yi arayın ve mümkünse, bir akıl sağlığı uzmanıyla ilgilenene kadar bir arkadaşınız veya aile üyenizle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bilgio