Zayıflama Sırları

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlıklı Yaşam
 4. »
 5. İnatçı Yağlardan Kurtulma Yolları

İnatçı Yağlardan Kurtulma Yolları

admin admin -
4 0

Vücudun ihtiyacı olandan daha az miktarda kalori almaya başladığınızda yağ hücrelerine sahip oldukları enerjiyi salıvermeleri için sinyaller gönderilir. Bu sinyaller yağ hücrelerindeki katekolamin reseptörleri tarafından alınır.

Yağ hücrelerinde iki tip katekolamin reseptörü bulunur: Beta-reseptörler ve Alfa-reseptörler. Beta reseptörler, yağın salınması işlemini hızlandırırken, alfa-reseptörler tam tersi etki göstererek bu işlemi yavaşlatır.

Vücudun bazı bölgelerindeki yağdan kurtulmayı zorlaştıran en önemli nedenlerin başında bu bölgelerdeki alfa-reseptörlerin sayısının beta-reseptörlerden fazla olması gelir.

Bu nedenle alt karın, kalça gibi “inatçı” bölgelerden yağ yakmak daha zordur. Bu durum genetik olduğundan bu bölgelerdeki yağdan kurtulmanın sihirli bir formülü yoktur. Vücuttaki toplam yağ oranını azaltarak yağlardan kurtulmak, inatçı bölgelerdeki yağın da zaman içerisinde azalmasına neden olacaktır.

İnatçı yağlardan kurtulmak için en önemli noktalar, sağlıklı ve düzenli bir beslenme programı takip etmektir. ve bunu doğru bir antrenman programıyla desteklemektir.

İnatçı Yağları Eritmek İçin Beslenme Düzeni

Özellikle kalça ve karın bölgesindeki yağları eritmek için düzenli ve yağ yakmayı kolaylaştıracak şekilde beslenmek çok önemlidir. Yağ yakmak için beslenme alışkanlıklarınız içinde mutlaka aşağıdaki besinlere yer vermelisiniz.

 • Termojenik Gıdalar
 • Su
 • Sağlıklı Yağlar
 • Vitamin Takviyeleri
 • Tam Tahıllı Gıdalar
 • Elma Sirkesi

Su İçmek

Su içmenin açlık hissini geciktirdiği neredeyse herkes tarafından bilinir. Bol su içerek kalori alımını azaltmak, karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için yardımcı olur.

Termojenik Gıdalar

Termojenik gıdalar, metabolizmayı hızlandırarak, daha fazla kalori ve yağ yakmaya yardımcı olan besinlerdir. Yulaf, Kinoa, Kahverengi Pirinç, Acı Biber, Karabiber, Tarçın, Zencefil, Zerdeçal, Yeşil Çay gibi besinler kalori yakımına %10 oranında katkıda bulunur.

Bu gıdalar, vücut ısısını yükseltir. Isınan vücut daha fazla enerji ve kalori yakar.

Sağlıklı Yağlar

Avokado, tatlı patates, fasulye, bakliyat, fıstık ve somon gibi gıdalar, sağlıklı yağlar içerirler. Sağlıklı yağlar, özellikle karın bölgenizdeki yağlardan kurtulmak istediğiniz zamanlarda vücut için gereklidir. Vücudumuzun fonksiyonlarını yerine getirmek için proteine ve yağa ihtiyacı vardır. Eğer yeterli miktarda karbonhidrat ve sağlıklı yağ tüketmezsek vücut ikinci kaynak olarak kasları yakmaya başlayacaktır.

Vitamin Takviyeleri

Karın bölgesindeki inatçı yağlar, yüksek kortizol nedeniyle oluşur. Vitaminler, yüksek kortizolün neden olduğu inatçı karın bölgesi yağlarını parçalamaya yardımcı olurlar. Ginseng içeren vitaminler ve balık yağları, karın bölgesindeki yağları parçalamaya yardımcı olur.

Eğer yeterince vitamin almıyor veya sentezleyemiyorsanız vitamin takviyeleri ile hem daha sağlıklı bir vücuda kavuşabilir hem de inatçı yağları yakabilirsiniz.

 

Bu içerik tıp veya sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Bu sitedeki hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır. Detaylı bilgi için Tıbbi İçerik Feragatnamesi sayfasını okuyabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir