Zayıflama Sırları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlıklı Yaşam
  4. »
  5. İrritabl Bağırsak Sendromu Nedir

İrritabl Bağırsak Sendromu Nedir

admin admin -
4 0
İrritabl Bağırsak Sendromu

Halk arasında hassas bağırsak sendromu veya huzursuz bağırsak sendromu olarak da bilinen bu irritabl bağırsak sendromu (İBS) aslında bir hastalık değil; kalın bağırsağı etkileyen bir semptomdur.

Çalışmalara göre İBS’nin yetişkinlerin %10 ila 15’ini etkilediğini ve kadınlarda erkeklere göre 2 kat fazla olduğunu tahmin edilmektedir.

Spesifik bir nedeni olmamakla beraber; kalıtım, yaşam tarzı, alerjiler, enfeksiyonlar ve stres bu semptomu etkileyebilmektedir.

İrritabl Bağırsak Sendromu Belirtileri

İBS belirtileri kişiden kişiye değişir, ancak tipik olarak aşağıdakilerden birini ve daha fazlasını içerir;

  • Karın ağrısı
  • Kramp
  • Kabızlık veya ishal
  • Şişkinlik ve gaz

İrritabl Bağırsak Sendromu Tetikleyicileri

Stres; İBS’li kişiler için stres, kolondaki spazmları uyararak rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir.

Beslenme tarzı; büyük porsiyonlar ve yüksek yağlı yiyecekler semptomları kötüleştirebilir. Süt ve süt ürünleri de laktoz intoleransına bağlı olarak kötüleştirebilir.

İBS İle Yaşamak

İBS belirtilerini günlük yaşamı etkilemeyecek düzeye çekmek için yaşantımızın bazı alanlarına daha fazla dikkat etmemiz gerekir.

Düzenli beslenme İBS ile yaşamanın ilk kuralıdır. Öğün atlamadan genellikle günün aynı saatlerinde öğünleri tüketmek en doğrusudur.

Küçük porsiyonlarda sık yemek yiyin. Böylece bağırsaktan geçen yiyecek miktarı azalacaktır.

Yulaf, tam tahıllar, meyve, sebze gibi lif açısından zengin besinleri tüketmeye özen gösterin.

Su tüketiminizi arttırın. Yetersiz su tüketimi kabızlık yapar.

Alkol ve kafein, bağırsaklarınızı uyarabilir ve bu ishale neden olabilir. Gazlı içecekler, gaz şikayetinizi arttırabilir. O nedenle sorunlu yiyeceklere ve içeceklere dikkat edin.

Muhakkak size dokunan ve bağırsağınızı etkileyen besinleri not edin. Bir beslenme günlüğü tutun ve bunu beslenme uzmanınızla paylaşın.

Bu içerik tıp veya sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Bu sitedeki hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır. Detaylı bilgi için Tıbbi İçerik Feragatnamesi sayfasını okuyabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir