İşten Sonra İş Stresi Nasıl Atılır?

Birçoğumuz farkında olmadan işimizi yanımızda eve götürüyoruz. İş hayatında stres oluşturan birçok etken olabilir. Ancak rahatlamamız ve dinlenmemiz gereken zamanlarda yani işten çıkıp ertesi gün işe geri dönene kadar geçen sürede bu stresi üzerimizde atmamız gerekir.

Ne yazık ki birçok kişi işten sonra iş stresi altında olmaya devam eder. Bunun pek çok nedeni vardır ancak iş stresi ve etkilerinin azaltmayı öğrenmek için çok önemli nedenler vardır.

İş Stresinin Devam Etmesinin Nedenleri

Yolculuk Sırasında Düşünmek

İşten eve dönüş, mesai sonrasında günün stresini düşünme, işyerinde stres yaratan etkenler ile zihninizde mücadele etmek için uygun bir zaman olabilir. Ancak, eve dönüş yolundaki tüm bu düşünceler stres seviyelerini büyütür. Bu nedenle eve geldiğinizde işyerinde olduğunuzdan daha stresli halde olabilirsiniz.

İş Stresinden Bahsetmek

İşten şikayet etmek, iş stresi olan insanların ortak bir davranışıdır. Şikayet etmek, zaman zaman rahatlama sağlasa da uzun vadede durumu kötüleştirir. Duyguları bastırmak doğru olmasa da günün stresini atmamız gereken zamanda aynı sorunlarla vakit geçirmek iş stresine karşı durumu daha da kötüleştirir.

Ne kadar az zamanı iş hakkında şikayet ederek geçirebilirsek, bizi mutlu eden şeylere o kadar fazla odaklanırız.

İş Arkadaşları Hakkında Düşünmek

İş arkadaşları genel olarak işyerinde stres yaratan etkenler arasında ilk sıralardadır. İş arkadaşlarının yarattığı strese çok fazla odaklanmak, iş dışındaki hayatı yaşamayı zorlaştırır.

Kendinizi iş dışındaki saatlerinizi takıntı haline getirerek, tekrarlayarak ve hatta iş arkadaşlarınızın iş hayatınıza getirdiği stresi düşünerek geçirirken bulursanız, bunun zamanınızı geçirmenin ve nasıl duracağınıza karar vermenin en iyi yolu olup olmadığını değerlendirmenin zamanı gelmiş demektir.

Sürekli İş Düşünmek

Eğer iş stresi fazla olan bir işiniz varsa veya önemli sorun giderme gerektiren bir işiniz varsa, işten çıktığınızda beyninizin beyin fırtınası yapmasını durdurmak zor olabilir. Eğer sorunlara çözüm bulmak sizin için eğlenceliyse ve kişisel hayatınızı çok fazla etkilemiyorsa, bu bir sorun olmayabilir hatta işiniz için yeni fikirler düşünmek daha çok bir hobi olabilir.

Bununla birlikte, kendinizi iş yerindeki sorunlar üzerinde stresli veya düşünceli buluyorsanız, en iyisi bu yükü işte bırakmaktır.

İş Stresini İş Yerinde Bırakma Yolları

İş Planı Yapın

İş stresini işte bırakmanın ilk ve en iyi yollarından biri, işten çıkmadan önce kendinizi hazırlamaktır. Mesai sonrası iş düşünmeyi azaltmak için, ertesi gün döndüğünüzde kendinize bir yapılacaklar listesi hazırlayın.

Eve döndüğünüzde çözülmemiş sorunlar hakkında strese girme eğilimindeyseniz, bunu bir adım daha ileri taşıyabilir ve sizi eve kadar takip edebileceğini düşündüğünüz sorunlara olası çözümlerin bir listesini oluşturabilirsiniz.

Yarın tekrar işe başladığınızda işler daha net olacak. Bunu bilmek işleri orada bırakmana yardımcı olabilir.

Çalışma Sonrası Ritüeli Oluşturun

Tıpkı çocukların yatmadan önce bir ritüelleri olduğunda rahatlamalarına ve uyumalarına yardımcı olduğu gibi, iş sonrası bir ritüele sahip olmak, stresli bir iş gününden sonra gevşemeye yardımcı olmanın harika bir yoludur. Daha da iyisi, zihninizi rahatlatmak ve uzun bir iş gününden sonra iş stresinden kurtulmak için zihinsel bir alışkanlık oluşturmanın bir yolu olabilir.

Rutininiz, dışarı çıkarken derin, arındırıcı bir nefes almak ve kasıtlı olarak kendinize artık hem fiziksel hem de zihinsel olarak işten ayrıldığınızı hatırlatmak gibi basit bir şey olabilir. Sizin için ne işe yararsa, onu bir alışkanlık haline getirin ve yapmaya devam edin.

Eve Dönüşünüzün Keyfini Çıkarın

Günün stresini tekrar yaşarsanız veya trafiğin sizi daha da fazla strese sokmasına izin verirseniz, işten eve dönüş stresli olabilir. Biraz planlama yaparak, rahatlamadan önce üstesinden gelinmesi gereken başka bir engelden ziyade, eve gidiş gelişinizi dört gözle beklediğiniz bir deneyime dönüştürebilirsiniz.

İşe gidip gelme sürenizi en üst düzeye çıkarmanın bir yolu, büyümek istediğiniz bir alanda sesli kitapları dinlemektir.

Müzik dinlemek aynı zamanda stresi azaltmak için bilinen bir stratejidir ve kapalı bir alanda otururken yapılması gereken basit bir stratejidir.

Evde İş Stresi Atma Yolları

Sakinleştirici Ev Ortamı

Çalışma dışı saatlerimizin çoğunu evde geçirdiğimizden, sizi olması gerekenden daha stresli ve yorgun hissettiren bir ev ortamından çok, stresinizi yatıştıran bir ev ortamına sahip olmak önemlidir.

Dağınıklığın stres seviyelerimiz üzerinde ince ama çok gerçek bir etkisi olduğu için, olabildiğince düzenli olmak iş stresini azaltmaya yarar. Eviniz stresten uzak bir yerse, oraya vardığınızda iş stresini atmak daha kolaydır.

Kendinizi Şımartın

Hayatta yüzünüze bir gülümseme getiren o küçük şeyleri düşünün ve gününüze daha çok şey katın. Psikologlar tarafından “zevkler” olarak bilinen bu küçük mutluluk artırıcılar, ruh halinizi ölçülebilir bir şekilde yükseltebilir ve süreçteki stresi azaltabilir.

Bir fincan çay, en sevdiğiniz komedi film, sevdiklerinizle uzun bir yürüyüş, rahatlatıcı bir banyo veya size biraz neşe getiren başka herhangi bir şey olabilir.

Farkındalığı Geliştirin

Araştırmalar, dikkatli bir bakış açısına sahip olanların şimdiki zamana odaklanabileceklerini ve odaklarını geçmişin stresinden veya gelecek endişesinden uzaklaştırabileceklerini gösteriyor.

Bu, iş stresini atma konusunda daha büyük bir yetenek anlamına gelir. Farkındalık egzersizleri yapmak, bu şimdiki an perspektifini sürdürme yeteneğinizi artırabilir, bu nedenle iş sonrası stresi azaltmak ve genel olarak strese karşı direnç oluşturmak için şiddetle tavsiye edilir.

Destek Alın

İş yerinde sizi strese sokan şeyleri, onları bırakmadan önce konuşmanız gerekirse, stresinizi atmanıza yardımcı olacak ve dinleyecek destekleyici bir kişiye sahip olmak yardımcı olur.

Size en çok neyin yardımcı olduğuna bağlı olarak, duygularınızı doğrulayan ve yeniden odaklanmanıza yardımcı olan, beyin fırtınası yapmanıza ve sorun gidermenize yardımcı olan veya hayal kırıklıklarınızı dile getirip kahkahalara dönüştürmenize izin veren biri olabilir.

Destek almak, stresli iş düşünceleriyle boğulmaya başlarsanız, düşüncelerinizi ve enerjinizi yeniden odaklamanızı nazikçe hatırlatacak birine sahip olmayı da gerektirebilir. Nihayetinde, iş stresinden bunalmış hissediyorsanız, yardım almak, doktorunuzla stres hakkında konuşmak veya işe yarayan başa çıkma stratejileri veya yeni bir plan geliştirmenize yardımcı olabilecek iyi bir terapist bulmak anlamına gelebilir.

İş Dışı Zamanınızı Önemseyin

Son olarak, iş stresini işte bırakmanın en eğlenceli ve etkili yollarından biri, gerçekten hayatınızın geri kalanını dikkatinize değer bir şey yapmaya ve zihninizi uzaklaştıracak kadar ilgi çekici hale getirmeye odaklanmaktır.

Bu, hayatınızda boş zamanları ve hobileri içerecek kadar yeterli denge yaratmak anlamına gelir. Dolu hissetmenize ve zihninizi stresten uzaklaştırmanıza yardımcı olacak sağlıklı ilişkiler geliştirmek anlamına gelir.

Stresi azaltmak için sağlıklı alışkanlıklar yaratmak, sizi heyecanlandıran hedefler belirlemek ve onlara ulaşmak anlamına gelir. Ya da bazen, o anda ne yapıyor olursanız olun, şu andan zevk almak anlamına gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bilgio