Kabızlık İçin Çözüm Önerileri

Kabızlık

Kabızlık, günümüzde özellikle kadınlarda kronikleşmiş halde çok sık yaşanan bir sindirim sistemi problemidir.

Önemli olan kabızlık sorununu geçici olarak çözmek yerine sürekli olarak sindirim sistemimizi düzenli ve sağlıklı hale getirmek olmalıdır.

Bu nedenle müshil ilaçları, lağman gibi günlük çözümlerden uzak durarak sindirim sistemini sağlıklı hale getirmeniz gerekir.

Düzenli Öğün

Öncelikle öğünleri düzenli tüketmek ilk adım olmalıdır. Mümkünse 3 ana öğün, 2-3 ara öğün, ama değilse en azından 3 ana öğün tüketilmelidir. Yoksa metabolizma kendini kıtlıkta hissedip yavaşlıyor.

Su İçmek

Su içmek sağlık için hayati önem taşır ancak konu sindirim sistemi olunca su içmek çok daha önemlidir. Kişiden kişiye değişmekle beraber bir yetişkinin günde en az 2-3 litre su içmesi gerekir. Bu miktara çay, kahve ve yemeklerle beraber alınan su miktarını dahil etmeyin.

Sindirimi Rahatlatıcı Gıdalar

Bazı gıdaların sindirim kolaylaştırıcı özellikleri bilinir. Yeşil çay, adaçayı, mate çayı gibi -mümkünse kendi demlediğiniz- bitki çaylarından destek alın.

Kefir ve Yoğurt

Her gün 1 su bardağı kefir veya probiyotik yoğurt tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Hatta mümkünse kefiri az yağlı sütle kendiniz mayalayın.

Kefir veya probiyotik yoğurt tüketemiyorsanız, eczanede gıda takviyesi olarak satılan probiyotik tozlarlar alıp her gün yoğurdunuzun içine katabilirsiniz.

Bu içerik tıp veya sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Bu sitedeki hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır. Detaylı bilgi için Tıbbi İçerik Feragatnamesi sayfasını okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bilgio