Zayıflama Sırları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Diyet
  4. »
  5. Kilo Vermem Durdu Ne Yapabilirim ?

Kilo Vermem Durdu Ne Yapabilirim ?

admin admin -
1 0
Kilo vermem durdu

Fiziksel Aktivite Düzeyinizi Arttırın

Diyet sürecinde kilo vermenin yavaşladığı veya durduğu dönemde bunun önüne geçmenin en kolay yolu  fiziksel aktivite düzeyinin arttırılmasıdır.

Diyetinizdeki Besin Ögesi Dağılımını Değiştirin

Diyetisyen tarafından hazırlanan diyet programlarında diyetin; protein, karbonhidrat ve yağ oranları bireyin ihtiyaçları doğrultusunda ayarlanır. Özellikle uzun süren diyetlerde kilo vermenin yavaşladığı dönemde olması gereken sınırların aşılmaması şartıyla yine diyetisyen kontrolünde beslenme programının besin ögelerine dağılımı değiştirilerek kilo verme hızının yeniden arttırılması sağlanabilir.

Metabolizma Hızını Arttırmaya Yardımcı Besinleri Diyetinize Ekleyin

İçerdiği bileşenler ve bunların vücuda etkileri sonucunda metabolizma hızını arttırdığı bilinen bazı besinler mevcuttur. Diyette kilo vermenin durması durumunda diğer önerilerin yanı sıra zencefil, tarçın, yeşil çay, acı biber, ananas, zerdeçal ve yoğurt gibi besinlerin tüketilmesi, metabolizma hızının ve dolayısıyla vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu enerji miktarının arttırılmasına katkı sağlar.

Su Tüketiminizi Arttırın

Diyet sürecinde en çok ihmal edilen noktalardan bir tanesi de yeterli su tüketimidir. Metabolizma hızını arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış olan su, kilo kaybında başarı oranının arttırılması için oldukça önemlidir. Bu nedenle yetersiz su tüketiminin de kilo vermenin durması ile ilişkili olduğu unutulmamalı ve günlük olarak en az kilonuz başina 30 ml tüketmelidir.

Diyetinizin Düzenini Değiştirin

Ana ve ara öğünlerin saatlerinin değiştirilmesi, günlük olarak besin gruplarından tüketilmesi gereken porsiyon miktarlarının öğünlere dağılımının farklılaştırılması ve ara öğün sayısının değiştirilmesi gibi uygulamalar kilo vermenin yavaşlamasının önlemeyi kolaylaştırabilir.

Vücudunuzu Dinlendirin

5-6 aydan fazla süren diyetlerde kilo vermenin durması neredeyse kaçınılmaz hale gelir. Bu durumlarda diyetin uzun süren bir maraton olduğu unutulmamalı ve motivasyon kaybedilmemelidir. 5-6 aylık dönem sonunda halen verilmesi gereken kilolar varsa ve kilo kaybı durmuşsa, bir süre kilo kontrolü evresine geçilerek vücut dinlendirilmelidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir