Zayıflama Sırları

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlıklı Yaşam
 4. »
 5. Klinik Depresyon Nedir?

Klinik Depresyon Nedir?

admin admin -
3 0

Depresyon kelimesi genellikle üzüntüden asabiyete kadar değişen semptomları tanımlamak için kullanılan bir kelimedir. Bununla birlikte, klinik olarak anlamlı depresyon, bir kişinin semptomları belirli bir eşiğe ulaştığında ve resmi bir tanı olarak nitelendirildiğinde ortaya çıkar.

Klinik olarak anlamlı depresyon kriterlerini karşılamak için, bir bireyin sıkıntısının önemli olması veya semptomların günlük işleyişine zarar vermesi gerekir. Bu durum üzgün hissetmekle aynı şey değildir.

Herkes bazen kendini kötü hisseder ve üzüntülü dönemleri olabilir. Bununla birlikte, klinik depresyon olan bir kişi, sürekli üzüntü, depresif bir ruh hali veya daha önce keyif aldıkları aktivitelere ilginin azalması ile birlikte diğer birkaç depresyon belirtisini de taşır. Bu belirtiler günlük yaşantıya da olumsuz yönde etki eder.

Üzgün olan ancak yine de çalışabilen ve sosyalleşebilen biri, tipik olarak klinik olarak anlamlı depresyon eşiğini karşılayamaz. Ancak, yataktan kalkamadığı için okulda dersleri kaçıran veya konsantre olamama nedeniyle işinde geri kalan bir kişi klinik olarak depresyonda olabilir.

Klinik Depresyon Belirtileri

Klinik depresyon belirtileri, ara sıra düşük ruh hali ve üzüntü duygularından farklıdır.

Bir gün hatta bir hafta boyunca üzgün hisseden bir kişi, semptomların düzeldiği varsayılarak, klinik olarak anlamlı depresyon kriterlerini karşılamayacaktır. Belirtiler iki hafta sonra iyileşmezse ve kişinin becerisinde büyük bir değişikliğe neden olursa işlevi, klinik olarak anlamlı depresyon yaşıyor olabilirler.

Depresyona işaret edebilecek belirtiler şunları içerir:

 • Üzüntü, ağlama veya sık sık ağlama
 • Suçluluk, umutsuzluk veya değersizlik duyguları
 • Uykusuzluk veya çok fazla uyumak
 • Yorgunluk, düşük enerji ve azalan motivasyon
 • Normalden daha fazla veya daha az yemek yemek; kilo kaybı veya alma
 • Huzursuzluk, “kıpır kıpır” hissetme, ajitasyon ve kaygı
 • Kişisel bakım ve ev işleri gibi görevleri tamamlamada sorun
 • Sevdiğiniz aktivitelere ilgi veya zevk yok
 • Konsantre olma, odaklanma ve karar verme zorluğu
 • Ölümü veya ölmeyi düşünme, intihar düşüncelerine sahip olma veya kendine zarar verme düşüncesi

Depresyon ve Keder

Yas yaşayan bir kişide klinik depresyonu teşhis etmek zor olabilir. Kederi depresyondan ayırt etmek zor olabilir çünkü birbirlerinden farklı olsalar da bir arada oluşabilirler.

Bir kişinin büyük bir kayıp yaşadıktan sonra ezici bir üzüntü ve diğer klinik depresyon belirtilerini hissedebileceği beklenir. Keder belirtileri genellikle zamanla iyileşir, ancak iyileşmezlerse veya işleyişinde önemli bozukluklara neden oluyorsa, yas tutan birine depresyon teşhisi konabilir.

Semptomları klinik olarak önemli olmayan bir kişi, depresif bozukluk kriterlerini karşılamasa bile yine de sıkıntı yaşayabilir.

Üzüntü zamanla kendi kendine veya arkadaşların ve ailenin desteğiyle çözülebilir. Bununla birlikte, klinik olarak anlamlı depresyona ilerlerse, bir kişinin doktorundan veya akıl sağlığı uzmanından tedavi alması gerekebilir.

Klinik Depresyon Nedenleri

Depresyonun birçok potansiyel nedeni olduğu düşünülmektedir ve araştırmacılar genellikle durumun gelişmesi için birkaç farklı faktörün bir araya geldiğine inanmaktadır.

Bir kişinin çevresi ve genetiği gibi belirli faktörler, birisini yaşamları boyunca depresyona daha yatkın hale getirebilir. Ergenlik, hamilelik ve menopoz sırasında değişen hormonlar gibi biyolojik ve fiziksel değişiklikler de depresyon belirtilerine yol açabilir.

Depresyonun nedeni, bir kişinin hayatındaki bir yatkınlıkla veya olayla açıkça bağlantılı olmayabilir. Bazen insanlar depresyon geliştirir ve kendilerini kötü hissetmeleri için hiçbir “neden” olmadığını hissederler. Bununla birlikte, beynin kimyasının ve vücudun diğer bölümlerinin (bağırsak gibi) depresyona katkıda bulunduğu yollar çok karmaşıktır.

Her kişi için nedenler farklı olsa da, depresyonun kendisi çok yaygındır. Dünya Sağlık Örgütü, dünyada yaklaşık 300 milyon insanın depresyonla yaşadığını tahmin ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin tahmini% 6,7’si, geçen yılın bir noktasında büyük bir depresif dönem geçirdi.

Çocuklar ve gençler de dahil olmak üzere, herkes yaşamın herhangi bir aşamasında klinik olarak önemli bir depresyon atağı yaşayabilir. ABD’de 12-17 yaş arası yaklaşık 3,2 milyon genç geçen yıl en az bir majör depresyon atağı yaşadığını bildirdi.

Ne yazık ki, depresyon semptomları gözden kaçabileceğinden veya davranış sorunları gibi başka nedenlere atfedilebileceğinden, depresyonu olan birçok çocuk ve genç teşhis veya tedavi edilmez.

Daha yaşlı yetişkinler ve yaşlılar da depresyon riski altındadır. Sosyal izolasyon, sağlık sorunları ve duygusal yaşlanma süreci gibi faktörler, klinik olarak önemli depresyon semptomlarına katkıda bulunabilir.

Klinik Depresyon Nasıl Teşhis Edilir

Birkaç farklı depresyon türü vardır. Her biri süre, zamanlama, varsayılan nedenler ve semptomlara göre değişir. En etkili tedavi aynı zamanda her tip ve her bir kişi için farklılık gösterecektir.

Kategorize edilen en yaygın depresif bozukluklardan bazıları şunlardır:

 • Yıkıcı duygu durum düzensizliği bozukluğu: Sık sık öfke patlamaları, öfke ve sinirlilik yaşayan çocuklar için teşhis.
 • Majör depresif bozukluk (MDB): İki haftalık yoğun üzüntü ve / veya diğer birçok yaygın depresyon semptomu ile hemen hemen tüm aktivitelere ilgi kaybından sonra teşhis edilir.
 • Kalıcı depresif bozukluk (YGB): İki veya daha fazla yıl sürebilen kronik depresyon semptomları.
 • Premenstrüel disforik bozukluk (PMDD): Adet döngülerinin çoğunda adetin başlangıcından kısa bir süre önce başlayan depresif belirtiler.

Klinik Depresyon Tedavisi

Doktorunuz klinik olarak önemli depresyon semptomlarınız olduğunu belirlerse, muhtemelen tedaviyi tartışmak isteyecektir. Tedavi seçenekleri, belirtilerinizi nasıl deneyimlediğinize ve doktorunuzun depresyon tanı kriterleriyle ilişkili olarak bunları algılayışına bağlı olacaktır.

Doktorunuz, majör depresif bozukluk için tüm kriterleri karşılamasalar bile, semptomlarınız için tedaviyi denemenizi önerebilir. Tedavinin artılarını ve eksilerini tartmanız ve bunun sizin için uygun bir eylem olup olmadığına karar vermeniz gerekecektir.

Doktorunuz belirtilerinizin kendi kendine iyileşip iyileşmediğini görmek için “izlemek ve beklemek” isteyebilir. Özellikle durumsal ise yani yaşamınızda büyük bir değişiklik veya kayıptan sonra başlamışsa bu yöntem tercih edilebilir. Bu süre zarfında doktorunuz, düzenli egzersiz gibi stresi yönetmenize ve ruh halinizi iyileştirmenize yardımcı olacak bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmanızı önerebilir.

Depresyon tedavisine başladıktan sonra, tedavinin faydalarını hissetmeniz zaman alabilir. Belirtilerinizi etkili bir şekilde yönetmek için birden fazla tedavi türü denemeniz veya aynı anda birden fazla tedavi kullanmanız gerekebilir.

Depresyonu olan pek çok kişi, yardımcı olması için antidepresan ilaçların ve tedavinin bir kombinasyonunu bulur. Birini veya diğerini veya her ikisini birden denemeye karar verebilirsiniz. Ek olarak, tamamlayıcı ve alternatif tıp ve yaşam tarzı değişiklikleri potansiyel olarak yardımcı olabilir. Elektrokonvülsif terapi (EKT), belirli şiddetli depresyon türleri için etkili bir seçenektir.

Depresyon İle Başa Çıkma

Herhangi bir akıl hastalığında olduğu gibi, belirtilerinizle baş etmenin ve depresyonla iyi yaşamanın yolları vardır. Depresyon belirtileri yaşıyorsanız ancak doktorunuz klinik olarak önemli olup olmadıklarından henüz emin değilse, hangi adımları atmanız gerektiğinden emin olamayabilirsiniz.

Doktorunuz henüz ilaç veya terapi gibi bir tedavi önermemiş olsa bile, belirtilerinizi yönetmeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

Bir destek sistemi oluşturun. Yaşamınızda pozitif, destekleyici ve kabul eden insanlara sahip olmak, depresyonunuz olmasa bile ruh sağlığı ve iyiliği için çok önemlidir. Depresyon semptomları nedeniyle günlük yaşamınızla başa çıkmakta güçlük çekiyorsanız, yerinde sağlam bir destek sistemine sahip olmak daha da önemlidir. Güvenebileceğiniz ve etrafınızda kendinizin olabileceği insanlar için arkadaşlarınıza, ailenize ve topluluğunuza bakın. Doktorlar ve akıl sağlığı uzmanları da ekibinizin bir parçasıdır, bu nedenle nasıl hissettiğiniz hakkında onlarla açıkça konuşurken kendinizi rahat hissetmeniz önemlidir.

Vücüduna dikkat et. Çeşitli ve dengeli bir diyet yemek; sulu kalmak; uyuşturucu, tütün ve alkolden kaçınmak; düzenli egzersiz yapmak; ve bir uyku rutinine bağlı kalmak, depresyon belirtilerini yönetmeye yardımcı olmak için kendi başınıza yapabileceğiniz tüm yaşam tarzı değişiklikleridir. Bazen bu alanlarda değişiklik yapmak ruh halini önemli ölçüde iyileştirir.

Stresi kontrol altında tutun. Hayatınızdaki stres kaynaklarını, zihninizi ve vücudunuzu nasıl etkilediğini ve başa çıkmanın etkili yollarını bulmayı öğrenmek, ister geçici ister uzun vadeli olsun, depresyon belirtilerini yönetmenin bir parçasıdır. Stres, fiziksel ve zihinsel sağlığınız üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir. Bunu yönetmenin sağlıklı yollarını bulmak, genel refahınız için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir.

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Bu sitedeki hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir