Zayıflama Sırları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlıklı Yaşam
  4. »
  5. Regl Sancısına İyi Gelen Yiyecekler

Regl Sancısına İyi Gelen Yiyecekler

admin admin -
3 0

Sağlıklı bir kadın her ay yumurta üretiyor ve hamilelik gelişmiyorsa rutin döngüsünde bu yumurtayı dışarı atarak kanama yaşıyor.

Bazı kadınlar için bu dönem sorunsuz geçerken bazıları için bu dönemdeki ağrın tam olarak resimde anlatmak istediğim gibiyse senin için iyi gelecek, bu dönemi daha hafif atlatmana yardımcı olacak besinlerden bahsetmek istiyorum. Fakat beslenmenin öncesinde mutlaka düzenli bir şekilde doktor kontrollerini yaptırmayı ihmal etmeyin.

Muz

Muz, iyi bir potasyum kaynağı olması sebebiyle ağrılarınızı hafifletecektir. 100 gram muz yaklaşık 160 mg potasyum içerir ve bu miktar bir yetişkinin günlük alması gereken potasyum miktarının yaklaşık %5’ini karşılar.

1 adet muzun 170 gram geldiğini düşünürsek regl döneminde günde 1 tane muz yemek ağrılarınızı hafifletecektir.

Yoğurt

Bir başka besin zengini yiyecek de yoğurttur. Kalsiyum yönünden zengin beslenmek adet döneminizi daha rahat geçirmenizi yardımcı olur.

Bu dönemde ciddi bir ödem problemi yaşadığımız için tuzsuz beslenmek de çok önemli.

Brokoli

Brokoli folik asit, A, C ve K vitaminleri; demir, potasyum, selenyum, kalsiyum mineralleri açısından zengin bir yiyecektir. Yüksek miktarda lif içerir.

Östrojen düzeylerini dengelemeye yardımcı olması nedeniyle regl döneminin daha kolay atlatılmasında çok büyük önem taşır.

Yer Fıstığı

Yer fıstığı, protein, folik asit, potasyum, magnezyum, fosfor, demir, çinko ve lif açısından zengindir. Ancak kalorisi yüksek olduğundan tüketilecek miktara dikkat edilmelidir.

Adet döneminide hem tatlı isteğinizi azaltacak ve hem mutluluk hormonu olarak adlandırdığımız serotonin seviyelerinizi yükseltecektir.

Maydanoz

Çok iyi bir ödem atıcı olmasının yanında aynı zamanda ağrıları azaltarak regl dönemini daha rahat geçirmenize yardımcı olur.

Bu içerik tıp veya sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Bu sitedeki hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır. Detaylı bilgi için Tıbbi İçerik Feragatnamesi sayfasını okuyabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir