Zayıflama Sırları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Diyet Yemekleri
  4. »
  5. Sıcak Yulaf Lapası Tarifi

Sıcak Yulaf Lapası Tarifi

admin admin -
1 0

Yulaf, buğdaygiller ailesine ait bir tahıldır. Diğer tahıllara göre daha yüksek miktarda protein içeriyor. Günümüzde yulafın ununu, ezmesini, tanesini, kepeğini çok kolaylıkla bulabiliyoruz.

Yulafın içerdiği proteinin en az süt, et ve yumurtadaki kadar önemli olduğu Dünya Sağlık Örgütü tarafından sıklıkla ifade ediliyor. Bu açıdan da son derece değerli bir karbonhidrat kaynağı.

Bununla beraber yulaf içinde demir, selenyum, bakır, potasyum, folat, magnezyum, fosfor, kalsiyum, omega 3 ve omega 6 yağ asitleri, E ve B vitaminleri ve bol miktarda lif bulunuyor.

Yulaf, diğer tahıllara göre daha fazla çözünür posa içeriyor. Bunlardan biri de sindirim siteminde sünger görevi yapan betaglukan.

Yulaf denildiğinde şüphesiz ilk akla gelen yemek kahvaltılık yulaf lapası. Bu yazıda sizlere pratik sıcak yulaf lapası tarifi vereceğiz.

Sıcak Yulaf Lapası İçin Gerekli Malzemeler

  • 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi
  • 1 çay bardağı laktozsuz süt
  • 1 çay bardağı su
  • 1 çay kaşığı pirinç protein tozu

Protein tozu şart olmasa da protein miktarını arttırmak isterseniz kullanabilirsiniz. Lezzetinde herhangi bir değişiklik yapmayacak, hatta lapanın kıvamını güzelleştirecektir.

Sıcak Yulaf Lapası Yapılışı

Yulaf, su ve sütü önce kaynatın. Sonra ocağın altını kısıp kıvam alıncaya kadar karıştırarak kısık ateşte pişirin.

Bu arada pirinç protein tozunu da ekleyin. Yaklaşık 5 dakika sonra istediğimiz kıvama gelecektir.

Servis ederken üzerine tercihinize göre meyve, kakao parçacıkları veya fıstık ezmesini ekleyebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bu içerik tıp veya sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Bu sitedeki hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır. Detaylı bilgi için Tıbbi İçerik Feragatnamesi sayfasını okuyabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir