Zayıflama Sırları

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlıklı Yaşam
 4. »
 5. Stres Nedir?

Stres Nedir?

admin admin -
9 0

Stres, fiziksel, duygusal veya psikolojik zorlanmaya neden olan herhangi bir değişiklik türü olarak tanımlanabilir. Stres, vücudunuzun dikkat veya eylem gerektiren herhangi bir şeye verdiği tepkidir.

Herkes bir dereceye kadar stres yaşar. Bununla birlikte, strese tepki verme şeklinizin genel sağlığınız üzerinde büyük etkisi vardır.

Kronik stres problemi baş ağrısı, kalp krizi, saç dökülmesi, cinsel problemler ve kilo verme gibi başka problemleri de beraberinde getirir.

Stresi yönetmenin en iyi yolu strese neden olan durumu değiştirmektir. Diğer bir iyi strateji de duruma tepki verme şeklinizi değiştirmektir.

Stresin fiziksel ve zihinsel sağlığınızı nasıl etkilediğine dair net bir anlayış geliştirmek önemlidir. Zihinsel ve fiziksel sağlığınızın stres seviyenizi nasıl etkilediğini bilmek de önemlidir.

Stres Belirtileri

Stres kısa süreli veya uzun süreli olabilir. Her ikisi de çeşitli semptomlara yol açabilir, ancak kronik stres zamanla vücuda ciddi zararlar verebilir ve uzun süreli sağlık etkilerine neden olabilir.

Bazı yaygın stres belirtileri şunları içerir:

 • Ruh halindeki değişiklikler
 • Nemli veya terli avuç içi
 • Azalan cinsel dürtü
 • İshal
 • Uyumakta zorluk
 • Sindirim problemleri
 • Baş dönmesi
 • Endişeli hissetme
 • Sık görülen hastalık
 • Diş gıcırdatma
 • Baş ağrısı
 • Düşük enerji
 • Özellikle boyun ve omuzlarda kas gerginliği
 • Fiziksel ağrılar ve ağrılar
 • Kalp hızlı atışı
 • Titremek

Stresi Tanımlamak

Stresi tanımak her zaman kolay değildir, ancak çok fazla baskı yaşıyor olabileceğinizi gösteren bazı işaretleri belirlemenin bazı yolları vardır. Bazen stres bariz bir kaynaktan gelebilir, ancak bazen iş, okul, aile ve arkadaşlardan kaynaklanan küçük günlük stresler bile zihninize ve bedeninize zarar verebilir.

Stresin sizi etkileyebileceğini düşünüyorsanız, izleyebileceğiniz birkaç şey var:

 • Konsantrasyon güçlüğü, endişelenme, kaygı ve hatırlama güçlüğü gibi psikolojik belirtiler.
 • Kızgın, sinirli, karamsar veya sinirli olma gibi duygusal belirtiler.
 • Yüksek tansiyon, kilo değişiklikleri, sık soğuk algınlığı veya enfeksiyonlar ve adet döngüsü ve libido değişiklikleri gibi fiziksel belirtiler.
 • Yetersiz öz bakım, zevk aldığınız şeyler için zamanın olmaması veya başa çıkmak için uyuşturucu ve alkole güvenmek gibi davranışsal işaretler.

Stres Nedenleri

Hayatta strese neden olabilecek birçok farklı şey vardır. Ana stres kaynaklarından bazıları iş, mali durum, ilişkiler, ebeveynlik ve günlük rahatsızlıkları içerir.

Stres, vücudun, savaş ya da kaç tepkisi olarak bilinen algılanan bir tehdit veya tehlikeye tepkisini tetikleyebilir. Bu reaksiyon sırasında, adrenalin ve kortizol gibi bazı hormonlar salınır. Bu, kalp atış hızını hızlandırır, sindirimi yavaşlatır, kan akışını büyük kas gruplarına yönlendirir ve diğer çeşitli otonom sinir fonksiyonlarını değiştirerek vücuda bir enerji ve güç patlaması verir.

Başlangıçta, tehlike ile karşı karşıya kaldığımızda fiziksel olarak savaşmamızı veya kaçmamızı sağlama kabiliyetinden dolayı adlandırılan kavga veya kaç tepkisi, artık hiçbir tepkinin uygun olmadığı durumlarda (trafikte veya işte stresli bir günde olduğu gibi) etkinleştiriliyor.

Algılanan tehdit ortadan kalktığında, sistemler gevşeme tepkisi yoluyla normal işleve dönecek şekilde tasarlanır. Ancak kronik stres durumlarında, gevşeme tepkisi yeterince sık oluşmaz ve neredeyse sabit bir mücadele halinde olmak vücuda zarar verebilir.

Stres ayrıca sağlığınız üzerinde olumsuz etkisi olan bazı sağlıksız alışkanlıklara da yol açabilir. Örneğin birçok insan stresle çok fazla yemek yiyerek veya sigara içerek baş eder. Bu sağlıksız alışkanlıklar vücuda zarar verir ve uzun vadede daha büyük sorunlar yaratır.

Stres Türleri

Tüm stres türleri zararlı ve hatta olumsuz değildir. Yaşayabileceğiniz farklı stres türlerinden bazıları şunları içerir:

 • Akut stres: Akut stres, olumlu veya daha fazla üzücü olabilen çok kısa vadeli bir stres türüdür; bu, günlük yaşamda en sık karşılaştığımız stres türüdür.
 • Kronik stres: Kronik stres, kötü bir evliliğin stresi veya aşırı derecede yorucu bir iş gibi asla bitmeyen ve kaçınılmaz görünen strestir; kronik stres ayrıca travmatik deneyimlerden ve çocukluk çağı travmasından da kaynaklanabilir.
 • Epizodik akut stres: Epizodik akut stres, yaygınlaşan ve bir yaşam tarzı gibi görünen ve devam eden sıkıntılı bir yaşam yaratan akut strestir.
 • Eustress: Eustress eğlenceli ve heyecan verici. Sizi enerjik tutabilecek pozitif stres türü olarak bilinir. Son teslim tarihine yetişmek için kayak yaparken veya yarışırken olduğu gibi adrenalin dalgalanmaları ile ilişkilidir.

Stresin Etkileri

Zihniniz ve bedeniniz arasındaki bağlantı, stresin yaşamınız üzerindeki etkisini incelediğinizde belirgindir.

Bir ilişki, para veya yaşam durumunuz yüzünden stresli hissetmek fiziksel sağlık sorunları yaratabilir. Bunun tam tersi olarak stres de ilişki ve para ile ilgili konularda bazı sorunlara neden olabilir.

Sağlık sorunları, ister yüksek tansiyonla uğraşıyor olun ister şeker hastası olun, stres seviyenizi ve ruh sağlığınızı da etkileyecektir. Beyniniz yüksek derecede stres yaşadığında, vücudunuz buna göre tepki verir.

Doğal bir felakete karışmak veya sözlü bir tartışmaya girmek gibi ciddi akut stres kalp krizlerini, aritmileri ve hatta ani ölümü tetikleyebilir. Ancak bu daha çok halihazırda kalp hastalığı olan kişilerde olur.

Stres aynı zamanda duygusal bir zarar da getirir. Bazı stresler hafif anksiyete veya hayal kırıklığı yaratabilirken, uzun süreli stres tükenmişliğe, anksiyete bozukluklarına ve depresyona da yol açabilir.

Kronik stres, sağlığınız üzerinde de ciddi bir etkiye sahip olabilir. Kronik stres yaşarsanız, otonom sinir sisteminiz aşırı aktif olur ve bu da vücudunuza zarar verme olasılığı yüksektir.

Strestem Etkilenen Durumlar

 • Şeker hastalığı
 • Saç kaybı
 • Kalp hastalığı
 • Hipertiroidizm
 • Obezite
 • Cinsel işlev bozukluğu
 • Diş ve diş eti hastalıkları
 • Ülserler

Stres Nasıl Tedavi Edilir

Stres, ayrı bir tıbbi teşhis değildir ve bunun tek ve spesifik bir tedavisi yoktur. Stres tedavisi, durumu değiştirmeye, stresle başa çıkma becerilerini geliştirmeye, gevşeme tekniklerini uygulamaya ve kronik stresin neden olabileceği semptomları veya durumları tedavi etmeye odaklanır.

Yararlı olabilecek bazı tedaviler arasında terapi, ilaç ve tamamlayıcı ve alternatif tıp bulunur.

Psikoterapi

Bazı terapi türleri, stresi tanımlama ve stres kaynaklarını ele alma konularında yarıdmcı olabilir. Bilişsel davranışçı terapi, insanların olumsuz düşünme kalıplarını tanımlamalarına ve değiştirmelerine yardımcı olmaya odaklanırken, farkındalıkla stres yönetimi stres seviyelerini azaltmaya yardımcı olmak için meditasyon ve farkındalık kullanır.

İlaç Tedavisi

İlaç bazen stresle ilgili bazı spesifik semptomları ele almak için reçete edilebilir. Bu tür ilaçlar uyku yardımcıları, antiasitler, antidepresanlar ve anti-anksiyete ilaçlarını içerebilir.

Tamamlayıcı ve Alternatif Tedaviler

Stresi azaltmak için de yararlı olabilecek bazı tamamlayıcı yaklaşımlar arasında akupunktur, aromaterapi, masaj, yoga, stresi azaltan bitkisel gıdalar ve meditasyon bulunur.

Tavsiye Yazı: Stresi Azaltan Bitkisel Çaylar

Stres ile Başa Çıkma

Stres kaçınılmaz olsa da idare edilebilir bir durumdur. Üzerinizdeki etkisini ve stresle mücadele adımlarını anladığınızda stresin yaşamınız üzerindeki etkisini azaltabilirsiniz.

 • Tükenmişliğin belirtilerini tanımayı öğrenin. Yüksek düzeyde stres, sizi yüksek bir tükenmişlik riskine sokabilir. Tükenmişlik, işinizle ilgili kendinizi bitkin ve ilgisiz hissetmenize neden olabilir. Duygusal tükenme belirtileri hissetmeye başladığınızda, bu stresinizle başa çıkmanın bir yolunu bulmanız gerektiğinin bir işaretidir.
 • Düzenli egzersiz yapmaya çalışın. Fiziksel aktivitenin beyniniz ve vücudunuz üzerinde büyük etkisi vardır. İster Tai Chi’yi seviyor olun, ister koşuya başlamak isteyin, egzersiz stresi azaltır ve akıl hastalığıyla ilişkili birçok semptomu iyileştirir.
 • Kendine iyi bak. Günlük yaşamınıza düzenli kişisel bakım aktivitelerini dahil etmek, stres yönetimi için çok önemlidir. Zihninize, bedeninize ve ruhunuza nasıl bakacağınızı öğrenin ve en iyi hayatınızı yaşamak için kendinizi nasıl donatacağınızı keşfedin.
 • Hayatınızda farkındalık uygulayın. Farkındalık sadece her gün 10 dakika uyguladığınız bir şey değildir. Aynı zamanda bir yaşam biçimi de olabilir. Hayatınız boyunca daha uyanık ve bilinçli olabilmek için gün boyunca nasıl daha dikkatli yaşayacağınızı keşfedin.

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Bu sitedeki hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir