Zayıflama Sırları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlıklı Yaşam
  4. »
  5. Stresi Azaltan Bitkisel Çaylar

Stresi Azaltan Bitkisel Çaylar

admin admin -
11 0

Stres ile başa çıkabilmek için çeşitli rahatlama yöntemleri, düzenli egzersiz yapmak ve yeterli uyku almak gibi adımlar atmak çok önemlidir.

Gün ortasında veya akşamları ılık bir fincan bitki çayı içmek de rahatlatıcı bir ritüel olabilir. Bazı bitki çaylarının stresi azaltmaya yardımcı olabilecek özelliklere sahip olduğuna dair bazı kanıtlar vardır.

Stresi azaltmanıza yardımcı olabilecek 7 bitki çayına bir göz atın.

Ihlamur Çayı

Ihlamur ağacının yaprakları halk arasında yaygın olarak soğuk algınlığı tedavisinde kullanılsa da ıhlamurun sakinleştirme ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olduğu da bilinmektedir.

Ihlamur yapraklarını çay şeklinde tüketmek rahatlamaya ve uykusuzluğu gidermeye yardımcı olarak stresi azaltmaktadır.

Anksiyete ve uykusuzlukla başa çıkmada yardım için kediotu ve şerbetçiotu gibi otlar faydalı olabilir. Papatya gibi sakinleştirici çaylar içmek, lavanta esansiyel yağının yatıştırıcı kokusunu içinize çekmek veya meditasyon gibi rahatlama teknikleri uygulamak da yatmadan önce rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Yeşil Çay

L-Theanin kaygı düzeyini azaltmak, ruh halini iyileştirmek, odaklanma ve konsantrasyonu artırmak için kullanılan bir takviye amino asittir. L-Theanin, Yeşil çayda doğal olarak bulunur.

bir miktar yeşil çay tüketmek kaygı durumunun azalması ile stres konusunda yatıştırıcı etki gösterir.

Herhangi bir sağlık sorununun tedavisi veya önlenmesi için theanine takviyelerinin kullanılmasını tavsiye etmek için henüz çok erken olsa da, yeşil çay içerek theanine alımınızı artırmak çok çeşitli sağlık yararları sağlayabilir. Aslında araştırmalar, düzenli olarak yeşil çay içen kişilerin yüksek tansiyon ve yüksek kolesterole (kalp hastalığı için en önemli iki risk faktörü) ve bazı kanser türlerine karşı daha fazla korumaya sahip olabileceğini göstermektedir.

Papatya Çayı

Papatya çayının sinirleri yatıştırdığı gibi uykusuzluk çeken kişilerde günlük yaşamı da iyileştirdiği bulunmuştur.

Sakinleştirici ve uykusuzluğun etkilerini azaltan papatya çayı, bu özellikleri ile stresi azaltmaya da yardımcı olmaktadır.

Papatya çayı içmenin yanı sıra, papatya kokusunun daha sağlıklı uyumanıza yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar var. Papatyanın rahatlatıcı etkilerini elde etmek için, bu yağı diğer yatıştırıcı yağlarla (lavanta gibi) ve jojoba veya tatlı badem gibi bir taşıyıcı yağla birleştirin. Uçucu yağların asla yutulmaması gerektiğine dikkat etmek çok önemlidir.

Biberiye Çayı

Zihninizi yıllar boyunca zinde tutmak için fiziksel ve zihinsel olarak aktif kalmak, antioksidanlar ve omega-3 yağ asitleri açısından zengin bir diyet uygulamak ve stresinizi yönetmek önemlidir. Biberiye bitkisi gibi bazı doğal katıklar da buna yardımcı olabilir.

Biberiyenin ruh halini kontrol etmede rol alan beyin aktivitesini uyararak beyin sağlığını geliştirmeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Bu özelliği ile stres üzerinde azaltıcı etkisi olduğu düşünülmektedir.

Örneğin 2013 yılında Fitoterapia dergisinde yayınlanan bir ön çalışmada, bilim adamları biberiyenin sıçanlarda uzun süreli hafızayı geliştirmeye yardımcı olduğunu keşfettiler.

Çalışma, biberiyede bulunan bileşiklerin hafızada yaşlanmaya bağlı bozulmayı teşvik ettiği bilinen enzimlerin aktivitesine müdahale edebileceğini öne sürüyor.

Kedi Otu Çay

Kediler için doğal bir sakinleştirici olarak kullanılan kedi otu, insanlarda rahatlamayı teşvik etmeye yardımcı olabilecek yatıştırıcı özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir.

Kedi otu çayı bazen uykusuzluk gibi stresle ilgili sağlık sorunları için kullanılmaktadır.

Yulaflı Samanı Çayı

Yulaf samanı genellikle doğal bir enerji artırıcı olarak lanse edilir. Yulaf bitkisinin tahılın çıkarıldıktan sonra kalan kısımları tüketildiğinde, günün ilerleyen saatlerinde yaşanan yorgunluğu engellediği ve anksiyete, uykusuzluk ve kronik stres gibi yaygın sorunları hafiflettiği söyleniyor.

Enerji düşüşlerini durdurmak ve zihni sakinleştirmek için bir halk ilacı olarak uzun bir kullanım geçmişine sahip olmasına rağmen, yulaf samanının enerji verici etkilerine dair iddiaları destekleyen bilimsel çalışmalar eksiktir. Bununla birlikte, ön araştırmalar, yulaf bitkisinin diğer kısımlarının sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor: örneğin yulaf kepeği, kolesterol seviyelerini düşürmeye ve arterlerin sertleşmesine karşı korumaya yardımcı olabilir.

Kediotu Kökü Çayı

Kediotu kökü, sakinliği ve daha iyi uykuyu teşvik etmek için uzun süredir bir halk ilacı olarak kullanılmaktadır. Bilimsel adı Valeriana officinalis olan kediotu, uykuyu iyileştirmede ve anksiyeteyi yönetmede rol oynayabilecek bir dizi bileşik içerir. Örneğin valerenik asit, beyindeki kimyasal haberci gama-aminobütirik asidin (GABA) parçalanmasını azaltarak kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Meyan Kökü Çayı

Meyan kökü çayı, stres giderici faydaları olabilecek başka bir popüler bitkisel çaydır. Meyan kökü çayının stresi azaltmak ve kaygı duygularını azaltmak için bazı faydaları olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Fareler üzerinde 2011 yılında yapılan bir araştırma, streste bazı düşüşler olduğunu ortaya koymuştur.

2013 yılında yapılan bir araştırma, meyan özünün anti-anksiyete ilaçlarının etkilerini artırabileceğini bulmuştur. Anksiyeteyi tedavi etmek için ilaç kullanıyorsanız, başka bir ilaç almadan veya bitkisel bir takviye veya çare denemeden önce daima doktorunuzla konuşun.

Stresle Mücadelede Daha Fazla İpucu

Enerji seviyenizi yükseltmek ve zihninizi sakinleştirmek için yardım almak için uyku rutininizi gözden geçirmeyi, şekeri azaltmayı ve günlük programınıza fiziksel aktivite eklemeyi deneyin.

Stres yönetimi için herhangi bir alternatif ilaç (bitki çayları dahil) kullanmayı düşünüyorsanız, önce doktorunuza danışın.

Bu içerik bitkiler ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bu içerikte yer alan bitkileri doğadan toplamayınız. Sadece Sağlık Bakanlığı onaylı bitkisel ürünleri önerilen dozda kullanınız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir